Świerze kanapki z automatu BHP
Po godzinach

Automaty BHP – jakie płyną z nich korzyści?

Sprawne funkcjonowanie firmy opiera się na maksymalizacji zysku i minimalizacji strat płynących z niewłaściwego gospodarowania zasobami.  Metodą na optymalizację rozdysponowania środków w firmie  jest korzystanie z nowoczesnych technologii i rozwiązań. Jednym z takich pomysłów są wszelkiego rodzaju automaty: automat sprzedający, automat z jedzeniem czy automat BHP. Usprawni to wydawanie środków ochrony czy posiłków.

Automat BHP, inaczej automat vendingowy- co to jest i do czego służy?

Automat vendingowy to urządzenie przeznaczone do kontrolowanego i automatycznego wydawania artykułów BHP. Jest to maszyna przypominająca wyglądem automaty z jedzeniem jednak służy ona do dystrybucji odzieży ochronnej takiej jak m.in.:

  • maski ochronne;
  • rękawice;
  • okulary ochronne;
  • specjalistyczne obuwie;
  • narzędzia.

Automat tego typu umożliwia dystrybucję środków ochrony osobistej przy zastosowaniu sytemu informatycznego, który czuwa nad limitami i przydziałami pobrań. Pozwala to zoptymalizować koszty związane z przydziałem tego typu materiałów, szczególnie w firmach, w których jest duże zapotrzebowanie na środki BHP. Zasada działania jest więc podobna jak w każdym innym automacie sprzedającym.

Zalety stosowania automatów BHP

Jedną z podstawowych zalet automatu jest wspomniana wcześniej optymalizacja zużycia artykułów BHP. Automaty BPH działają podobnie jak automaty sprzedające, w którym można kupować posiłki jednak zamiast pieniędzy, pobierający używa identyfikatora karty pracy. Reguły wydawania produktów są konfigurowalne i istniej możliwość dokładnego dostosowania ich do potrzeb klienta. Integracja z systemem pracowniczym, dostosowanie do limitów dziennych, ustalenie różnych poziomo dostępu dla rożnych pracowników- to wszystko gwarantuje, że żaden artykuł się nie zmarnuje.

Rozwiązanie tego typu nie tylko pozwala na racjonalną gospodarkę artykułami ochrony osobistej, ale ogranicza także potrzebę zaangażowania kolejnych pracowników w proces wydawania i rozliczania środków BHP.

Kolejną zaletą automatów BHP jest oszczędność czasu i pieniędzy. Produkty wydawane są w sposób ciągły. Nie ma konieczności prowadzenia magazynu, ani zatrudniania nikogo do jego obsługi. Maszyna jest energooszczędna. Rozliczenie może następować  w oparciu o wydane produkty i materiały w oparciu o fakturę.

Konfiguracją i zaopatrzeniem najczęściej, podobnie jak w przypadku automatów z jedzeniem zajmuje się firma dostarczająca urządzenie.

Obok automatu vendingowego można również ustawić automat sprzedający. Dzięki temu pracownicy będą mogli spożyć posiłek jeśli będą mieli na to ochotę.

W jaki sposób wdrożyć automaty vendingowe w swojej firmie?

Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie automatu BHP w swoim przedsiębiorstwie jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się dostarczaniem tego typu urządzeń. Firma dostarczy najlepsze urządzenie, a dodatkowo wiedzę odnośnie jego obsługi oraz wyposaża automat w konieczne materiały.

Odpowiednia firma dostarczy także automat sprzedający np. automat z jedzeniem czy napojami. Usprawni to również wydawanie posiłków w firmie i ograniczy konieczność organizowania stołówki. 

Podsumowanie

Zasada działania automatów BHP jest podobna do zasady działania automatu z jedzeniem czy innego automatu sprzedającego wydającego posiłki. Różnica polega na asortymencie- automat vendingowy wydaje bowiem środki ochrony osobistej wymagane przepisami BHP.  Zastosowanie takiego urządzenia w firmie pozwala zoptymalizować dystrybucję środków BHP, zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wydawaniem tych środków przez pracownika oraz wyklucza konieczność posiadania magazynu na tego typu artykuły. Każda firma dbająca o racjonalne gospodarowanie środkami oraz o rozwój powinna rozważyć wprowadzenie tego typu rozwiązania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.