Aster krzaczasty
Ogród

Aster krzaczasty – jak o niego dbać?

Astry to popularne kwiaty. Są dobrze znane osobom, które interesują się ogrodnictwem. Jest to o tyle ciekawa roślina, że jej kwitnienie przypada na okres jesienny. W momencie, gdy większość natury szykuje się do zimowego snu, astry są w pełni rozkwitu. Amatorzy kwiatów chcą, aby cieszyły one oko jak najdłużej. Z tego powodu astry są często spotykane w ogrodach i parkach. Nadają się świetnie przy komponowaniu skalniaków. Oprócz żyznej ziemi nie mają wygórowanych wymagań co do uprawy. Doskonale odnajdują się w różnych stanowiskach świetlnych. Są także mrozoodporne, co jest bardzo przydatne w naszych warunkach pogodowych.

Aster krzaczasty — krótka charakterystyka

Aster krzaczasty to niekwestionowany hit, ponieważ oprócz swojego wyglądu ma jeszcze jedną ważną zaletę. Cena sadzonek jest bardzo przystępna. Mieszczą się one w kwocie od kilku do kilkunastu złotych. To niewielki koszt jak na tak widowiskową roślinę. Cena sadzonek jest uzależniona od konkretnej odmiany kwiatów. Jest ich sporo, a najważniejsze z nich to:

  • Aster krzaczasty marjorie,
  • Krzaczasty aster schneezicklein,
  • Aster krzaczasty island tonga.

Rośliny te dzielą się także na różne rodzaje. Aster krzaczasty nie jest jedynym przedstawicielem omawianego gatunku. Inne znane rodzaje astrów to:

  • Aster nowobelgijski, inaczej aster novi-belgii,
  • Nowoangielski, inaczej aster novae-angliae,
  • Aster gawędka.

Krzaczasty aster

Aster krzaczasty marjorie

Krzaczasty aster marjorie charakteryzuje się pięknymi różowymi kwiatami. Ich kolor podkreślają kontrastujące, żółte środki rośliny. Ta odmiana jest jedną z niższych stosowanych w ogrodach. Dorasta do wysokości maksymalnie 30 cm. Posiada ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie. To jedna z najpopularniejszych odmian astra krzaczastego. Jest ceniona za długi okres kwitnienia. Rozpoczyna się on w okolicach sierpnia i trwa aż do końca października.

Aster krzaczasty marjorie — ciekawostka

Aster krzaczasty jest inaczej nazywany łacińską nazwą, na przykładzie tej odmiany to marjorie aster dumosus. Nie jest to jednak jego poprawna nazwa. Według najnowszych ustaleń jego nazwa to Symphyotrichum dumosum. Tak nazywa się astra krzaczastego w specyfikacji łacińskiej. Nie wymyślono jednak nowej polskiej nazwy, dlatego stare nazewnictwo jest nadal powszechnie używane.

Aster krzaczasty schneezicklein

To jeden z wyjątków w świecie astrów. Nazwa bardzo dużo mówi o wyglądzie. Słowo schneezicklein z niemieckiego oznacza dosłownie śnieżne dzieci. Aster krzaczasty schneezicklein charakteryzuje się bowiem białymi kwiatami. Jest to dość osobliwe, ponieważ astry zwykle mają kolory różowe lub fioletowe. Swoimi kwiatami przypomina nieco stokrotki lub rumianek. Sprawiają to białe płatki w połączeniu z żółtymi środkami kwiatów. Liście astra krzaczastego schneezicklein są podłużne i ciemnozielone. Rośnie nieco wyższy od astra krzaczastego marjorie. Jego wysokość dochodzi do 40 cm. To jednak nadal niska odmiana.

Aster krzaczasty island tonga

Island tonga aster to kolejny przykład astra krzaczastego z różowymi kwiatami. Ta odmiana posiada jednak mocny kolor, który wchodzi w fiolet. W porównaniu z inną różową odmianą, czyli astrem krzaczastym marjorie (łac. aster dumosus) jego barwa jest bardziej nasycona. Tak jak poprzednie odmiany, ta także posiada żółte środki kwiatów. Osiąga wysokość do 30 cm, a jego liście są ciemnozielone i podłużne. Island tonga aster kwitnie od sierpnia do października. Pięknie prezentuje się wśród jesiennych kolorów ogrodu.

Aster krzaczasty apollo

To drugi przykład kwiatów o śnieżnobiałym kolorze w tym zestawieniu. Przy okazji opisywania odmiany astra krzaczastego schneezicklein wspominano o jego rzadko spotykanej barwie. Mimo tego aster apollo to także przedstawiciel wspomnianego koloru. Na tym podobieństwa się nie kończą. Osiąga również podobną wysokość. Rośnie od 30 do 45 cm. Jego kwitnienie może się zaczynać nieco szybciej niż pozostałych odmian. Nastawmy się na to, że kwiaty zobaczymy już pod koniec lipca. Liście odmiany apollo są ciemnozielone i lancetowate. 

Aster krzaczasty blaue lagune

Ostatnim przykładem astra krzaczastego będzie odmiana blaue lagune. Charakteryzuje się przepięknym kolorem fioletowym. Czasem wpada on lekko w różowe odcienie. Tak jak pozostałe opisane wyżej odmiany, u tej także widać żółty środek. Pięknie podkreśla on nasyconą barwę kwiatów. Blaue lagune to najwyższy opisywany przykład astra krzaczastego. Jest nieznacznie wyższy niż odmiana apollo. Dorasta maksymalnie do 50 cm. Ma ciemnozielone, lancetowate liście. Kwitnie później, dopiero od września.

Pielęgnacja Astra krzaczastego (łac. Aster dumosus)

Aster krzaczasty potrzebuje określonych warunków do dobrego wzrostu. Nie są one jednak specyficzne akurat dla tego gatunku kwiatu. Wszystkie astry wymagają odpowiedniej gleby. W ich przypadku jest to ziemia przepuszczalna, wapienna. Musi być oczywiście żyzna. To bardzo ważny punkt, ponieważ astry są bardzo wymagające, jeśli chodzi o składniki odżywcze.

W momencie, gdy gleba jest zbyt jałowa, kwiaty mogą obumierać. Regularne nawożenie to podstawa w hodowli astrów. Astry wymagają lekko wilgotnej ziemi. Trzeba pamietać o regularnym nawadnianiu, choć dobrze znoszą chwilowe przesuszenie gruntu. Nie należy jednak doprowadzać do tego zbyt często, aby roślina nie ucierpiała.

Kwiaty najlepiej czują się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie są co do tego zbyt wymagające. Astry mają skłonność do szybkiego i mocnego rozrastania się. Mając to na uwadze, należy sadzić rośliny ze sporym odstępem od siebie. Każda sadzonka będzie wtedy miała odpowiednio dużo miejsca. Oprócz tego, co kilka lat trzeba odmłodzić roślinę i przesadzić ją. Zaraz po przekwitnięciu dobrze jest przyciąć roślinę bardzo krótko. Można to także zrobić chwilę przed rozpoczęciem nowego sezonu. W ten sposób przygotowujemy nasz kwiat na moment wzrostu i kwitnienia.

O tym warto pamiętać!

Aster krzaczasty
Źródło: pixabay.com

Aster krzaczasty to gatunek mrozoodporny. Nie trzeba martwić się o jego kondycję w trakcie zimy ani go okrywać. Przetrwa nawet bardzo niskie temperatury.

Te piękne rośliny można z powodzeniem traktować jako kwiaty cięte. Doskonale prezentują się w bukietach. Ich różnorodność barw sprawia, że są chętnie używane przez florystów. Postawione w wazonie upiększą wnętrza i nadadzą im wiosennego powiewu nawet przy jesiennej aurze za oknem. Astry są wytrzymałe, nie musisz się więc martwić o to, że szybko zwiędną.

Różnorodność i piękno

Astry krzaczaste przez swoją różnorodność kolorystyczną będą pięknie ozdabiać ogród jesienią. Warto połączyć różne odmiany, aby uzyskać multikolorowy efekt. Dobrze sprawdzą się jako ozdoba parku, ogrodu, czy skalniaka. Ceny sadzonek są bardzo dobre. Można więc skusić się na kilka odmian kolorystycznych, aby stworzyć piękny efekt. Przykładowo warto posadzić obok siebie aster krzaczasty schneezicklein i marjorie aster dumosus. Sprawdź także inne astry, nie tylko odmiany astra krzaczastego są piekne. Proponujemy astra nowobelgisjkiego nazywanego inaczej novi-belgii i astra novae-angliae. Dobrze zestawiona kompozycja kwiatowa będzie robić duże wrażenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.