Roślina aster gawędka blue
Ogród

Aster gawędka (Aster amellus) – wymagania, odmiany, pielęgnacja

Nazwa „Aster” wywodzi się z greckiego słowa asteri, które oznacza gwiazdę. Jest to spowodowane skojarzeniem, jakie przywodzą kwiaty tej byliny.  Astry to kwiaty cieszące się popularnością, zarówno w ogrodowych rabatach, jak i ozdobnych wazonach. Od lat przyozdabiają wnętrza naszych mieszkań i ogrody domów. Są tak pożądane ze względu na ich intensywny kolor, który przykuwa wzrok. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niektóre gatunki astrów są w Polsce pod ochroną. Jednym z nich jest Aster gawędka. 

Aster amellus – odmiany

Aster gawędka to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych, kwitnąca od lipca do października. Roślina posiada ponad 40 odmian o różnorodnych kolorach. Najczęściej spotykane są kwiaty o kolorze różowym oraz fioletowym. Roślina osiąga do 80 cm wysokości, natomiast jej kwiatostany mają średnicę od 2 do 5 cm. Aster ma specjalne wymagania dotyczące jego uprawy. Preferuje on gleby z wysoką zawartością wapnia o dużej żyzności. Miejsce posadzenia kwiatu musi być odpowiednio nasłonecznione i ciepłe.

Dobór odpowiedniego środowiska do rozrostu jest kluczowy. Przy odpowiednich warunkach bylina ta może pozostać w jednym miejscu nawet 10 lat. Cena posadzenia rośliny ozdobnej w swoim ogrodzie jest niewielka. Przeciętna paczka 120 nasion kosztuje średnio od dwóch do czterech złotych. Z kolei ceny przeciętnych sadzonek zaczynają się od 8, a kończą na 20 złotych. 

Odmiany astra gawędki – gawędka Blue King

Aster amellus blue king – opis

Roślina posiada wzniesione ku górze pędy, na których umieszczone są koszyczki kwiatowe. Gawędka blue king to kwiat ozdobny o niebieskawych kwiatach kwitnący od lipca do sierpnia. Ich dolne liście mają kształt łopatkowaty, natomiast górne- lancetowaty. Ciemnozielone liście gawędki blue posiadają charakterystyczne włoski na ich powierzchni. W dogodnych warunkach jest w stanie osiągnąć wysokość nawet do 40 cm.

Gawędka blue – wymagania

Aster ammelus blue posiada podobne preferencje odnośnie do wymagań glebowych jak większość astrów. Prócz gleby bogatej wapń i odpowiedniego nasłonecznienia roślina potrzebuje również przepuszczalnego podłoża. Kwiat astra gawędki najkorzystniej kwitnie na glebie zasadowej lub lekko kwaśnej. Gawędka blue king preferuje półcieniste miejsca. Podłoże powinno być suche lub lekko wilgotne. Gawędka blue king najczęściej spotykana jest w ogrodzie na rabatach, w parkach, oraz jako kwiat cięty. Aster gawędka blue jest kwiatem mrozoodpornym. Z tego powodu nie trzeba zabezpieczać rośliny na zimę w żaden specjalny sposób.

Cena pojedynczych sadzonek astra blue king wynosi średnio osiem złotych. Z kolei za paczkę 120 nasion przyjdzie nam zapłacić około czterech złotych. Aster amellus blue king to roślina przede wszystkim łatwa w pielęgnacji. Najczęściej sadzi się ją w okresie wiosny. Rozsadzanie tych kwiatów przypada średnio co 5 lat. Z tego powodu Aster amellus blue king wybierany jest najczęściej przez początkujących ogrodników.

Aster gawędka blue
Źródło: Freepik.com

Odmiany astra gawędki – gawędka Rudolf

Gawędka rudolf goethe – opis

Gawędka Rudolf to jedna z najpowszechniejszych gatunków astra gawędki. Posiada charakterystyczne wzniesione pędy oraz krótkie kłącza. Krótkie kłącza nie pozwalają na szybkie rozprzestrzenianie się rośliny. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę około 6 cm. Posiada kwiaty języczkowate w kolorze liliowym, purpurowo-różowym lub fioletowym. Natomiast kwiaty rurkowe są koloru żółtego. W korzystnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet 50 cm. Liście siedzące gawędki Rudolf Goethe, mają kształt lancetowaty, wąski oraz wydłużony i są koloru zielonego. Liście odziomkowe posiadają długość do 12 cm i szerokość około 2,5 cm. Liście pędowe są nieco mniejsze.

Aster gawędka Rudolf – wymagania

Preferuje piaszczyste gleby o odczynie zasadowym. Ważnym czynnikiem doboru gleby jest również zawartość wapnia. Korzystne miejsce rozrostu to takie, które posiada średnią wilgotność. Sprzyjające dla astra gawędki Rudolf są słoneczne miejsca. Roślina kwitnie w okresie od sierpnia do października. Gawędka Rudolf rozmnaża się ona za pomocą nasion. Najczęściej spotykana jest jako kwiat cięty, w ogrodzie na rabatach, na skarpach, skalniakach oraz niskich szpalerach. Jest kwiatem wyjątkowo odpornym na mróz i nie ulega uszkodzeniu pod jego wpływem. Nie ulega również chorobom wywoływanym przez grzyby. Najczęściej odmianę gawędki Rudolf Goethe sadzi się wiosną ewentualnie wczesnym latem. Ceny pojedynczych sadzonek zaczynają się już od czterech złotych. Z kolei paczka 120 nasion to koszt od dwóch do czterech złotych.

Odmiany astra gawędki – gawędka King George

Gawędka King George – opis

Aster gawędka odmiana King George osiąga wysokość około 50 cm. Zwykle kwiaty są koloru lawendowego, jednak spotyka się również takie o kolorze niebieskim. Koszyczki kwiatowe są wyjątkowo duże i posiadają około 5 cm średnicy. Z tego względu odmiana King George została nagrodzona nagrodą Garden Merit. Innym aspektem był długi okres kwitnienia. Rozpoczyna się ono w lipcu, a kończy nawet w listopadzie. Liście posiadają lancetowaty kształt i zieloną barwę.

Gawędka King George – wymagania

Odmiana King George jest doceniana ze względu na swoją odporność. Znosi ona mrozy do nawet 30 stopni. Nie jest również podatna na pleśń, co jest powszechne u innych gatunków astrów. Preferują słoneczne miejsca i przepuszczalną glebę. Musi być ona także bardzo żyzna z uwagi na wysokie wymagania rośliny. Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, ponieważ roślina ciężko znosi susze. W takich warunkach roślina będzie w stanie osiągnąć maksymalną wysokość, a także wielkość kwiatów.

„Konkurs roślin nowości” – promowanie nowych gatunków roślin

Konkurs, którego organizatorem jest Związek Szkółkarzy Polskich. Polega na wypromowaniu nowo odkrytych gatunków roślin. Tym terminem określa się rośliny, które są uprawiane od krótkiego czasu lub sadzone po dłuższej przerwie. Przyjmuje się, że czas przerwy wynosi około 30 lat. Konkurs „Roślin Nowości”posiada sprecyzowany regulamin, co do tego, kto może wziąć w nim udział. Również oceniane rośliny posiadają odpowiednie wymagania.

Roślina, biorąca udział w konkursie, powinna pochodzić z tych dostępnych do handlu. Wszystkie rośliny biorąca udział w konkursie „Roślin Nowości” muszą być odpowiednio wcześniej zgłoszone. Zgłoszenie powinno zawierać informację o roślinie, takie jak jej ekspozycja i dostępność.

W zgłoszeniu powinny zostać również zawarte informacje o zgłaszającym. Do tego dołącza się trzy wysokiej jakości fotografię przedstawiające zgłaszaną do konkursu roślinę. Zwycięskie rośliny są ogłaszane w materiałach i wydawnictwach Związku Szkółkarzy Polskich. Rozpowszechniane są również poprzez internet, pisma branżowe oraz innego rodzaju media. Jury wyłaniają zwycięzcę konkursu „Roślin Nowości”, na podstawie załączonych fotografii, informacji o roślinie oraz jej wystawy. Zgłoszone rośliny biorą udział w specjalnej wystawie. Z tego powodu w dzień poprzedzający wystawę należy dostarczyć od 1 do 10 sztuk zgłaszanej rośliny. Należy również wnieść opłatę rejestracyjną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.