Fioletowy aster alpejski
Ogród

Aster alpejski – sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie. Jak dbać o Donkle Schone?

Aster alpejski jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny astrowatych. Występuje między innymi w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W samej Polsce jest ciężko spotkać Violet, gdyż występuje jedynie w Tatrach i Pieninach.  Osiąga do 30 cm wysokości i podobnej wielkości średnicy, tworząc zwarte rozety szarawych liści. Czym charakteryzuje się pielęgnacja astra alpejskiego i jak sprawić, by roślinka została z nami na długo?

Dlaczego właśnie Aster?

Nazwa rodzajowa Astra alpejskiego (Aster alpinus), nawiązuje do greckiego słowa aster — gwiazda. Ma to związek z kształtem koszyczka kwiatowego, który przypomina gwiazdę. Wieloletnia roślina zielna, zimotrwała o rozłożystej i kępiastej budowie, owłosiona. Ma wzniesione łodygi. Liście odziomkowe szarozielone, tworzą rozety, liście pędowe siedzące i wąsko-lancetowate. Na końcach pędów koszyczki kwiatowe w kolorze intensywnie fioletowym z żółtym środkiem. Zewnętrzne, języczkowe kwiaty w koszyczku to kwiaty żeńskie, wewnętrzne, żółte, to kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie mają jeden słupek, ich języczki wycięte są w 2-3 ząbki. Systematycznie można spotkać je w Alpach, stąd też ich przydomek. Tam rośnie aż do wysokości 3195 m n.p.m. (spotkać go można na szczycie Mont Blanc).

Jest około 250 gatunków astrów, jednak ten jest jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej cieszących oko. Niejednokrotnie stosowany jest jako ozdoba, czy nawet jako przyjemne zajęcie przestrzeni w ogródkach lub na balkonach. Nadaje się również na ogrody i rabaty skalne.

Gdzie i jak sadzić astra alpejskiego?

Aster alpejski goliath lubi przebywać na słonecznych stanowiskach. Kategorycznie preferuje żyzne, przepuszczalne gleby, o odczynie alkalicznym. Warto również zadbać o dobre nawilżenie w przypadku tej odmiany. Roślina ta nie boi się mrozu, a wręcz przeciwnie, bezśnieżne zimy mogą być dla niej udręką. Temperatura wyższa niż 5 stopni nie pozwala na spoczynek.  Z tego powodu roślina nie występuje w wielu ekosferach. Jedynie w ochłodzonych miejscach o dobrze nawilżonej glebie.

Aster alpejski
Źródło: Pixabay.com

A skąd pozyskać sadzonki?

W sklepach można kupić opakowanie, zawierające do 1000 nasionek, co daje nam możliwość wyhodowania ładnych astrów. Mówi się, że do wyhodowania 1000 roślinek potrzebujemy około 5000 nasionek. A z tego wynika, że z jednego opakowania możemy otrzymać ich aż 200.  Jeśli chodzi o przesadzanie, czy sadzenie ich, proponuje się połowę jesieni lub wczesną wiosnę. Kwitnięcia możemy spodziewać się w okolicach maja, czerwca.

Wysiew

Nasiona wysiewa się już w lutym, czasem również w marcu. Do tej czynności sprawdzają się palety rozsadowe, które umożliwiają umieszczenie konkretnej liczby nasionek w przedziale. W takiej przegródce należy umieścić dwa, trzy nasionka. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo na wyrośnięcie większej liczby sadzonek. Rozstawa nie musi być duża, może wynosić do kilku centymetrów. Dla lepszego wizerunku zaleca się sadzenie 2 roślinek na doniczkę o średnicy 12-13 centymetrów. W przypadku mniejszych doniczek o średnicy około 10 cm zaleca się użycie jednego ziarenka. Aster nie wymaga wiele miejsca na korzenie, jest ekspansywny. Dlatego rozstawa w ogrodzie nie ma większego znaczenia.  Mimo to zaleca się odchwaszczanie, by kwiat mógł czerpać wartości odżywcze z ziemi i nawozów.  A jedyne, o co warto ponadto zadbać, to o wybór stanowiska. Roślina może mieć styczność z cieniem, jednak nie powinna znajdować się w nim cały czas. Woli stanowiska słoneczne, jednak półcień nie jest jej wrogiem. Poza tym nie powinna sprawiać żadnych problemów, jeśli chodzi o uprawę.

Warto pod uwagę wziąć to, by nasionka, które wsadzamy do ziemi, były pokryte cienką warstwą wermikulitu. Zapewni to odpowiednią wilgoć, dzięki czemu jedynym, czego nasze nasionka będą potrzebowały do wzrostu, to słońce.  W miejscach, gdzie może dojść do przelania, warto zadbać o drenaż na poziomie korzeni astra. Zarówno zbyt sucha, jak i przelana ziemia może źle wpłynąć na jego rozwój.  Może to doprowadzić do obumarcia roślinki.

Jak wygląda poprawna pielęgnacja astra?

Pielęgnacja owej byliny nie jest nadzwyczaj skomplikowana. Przede wszystkim pamiętać trzeba o zasadzeniu jej w ogrodzie o żyznej ziemi. Ewentualnie zakupić taką do doniczki, w którą zamierzamy wsadzić Violet. Ziemia powinna mieć odczyn wapienny i być dobrze przepuszczalna, by astrowi się dobrze w niej żyło. Alpinus powinien być podlewany umiarkowanie w obojętnych warunkach, a obficie w czasie suszy. Powinno się dbać o stałe nawilżenie. Dunkle schone powinno się co jakiś czas dokarmiać nawozami odżywczymi.  Do tego również nada się kompost, który bardzo odżywia rośliny w fazie wzrostu.

Młode okazy powinno się okrywać na zimę, mimo że są one mrozoodporne. Mimo wszystko może z początku być narażona na wpływ skrajny temperatur. Roślina z wiekiem nabiera wytrzymałości, przez co starsze kwiaty mogą przetrwać nawet krótkotrwałe okresy suszy. Aster alpejski goliath potrafi chorować na mączniaka prawdziwego. Choroba ta charakteryzuje się białym, mączastym nalotem na różnych częściach rośliny, takich jak łodyga czy liście. Choruje na nią wiele odmian kwiatów. Choroba ta ogranicza powierzchnię liścia wykorzystywaną do oddychania, co może utrudnić przetrwanie kwiatu. Jedyną skuteczną metodą ochrony rośliny przed tego typu grzybami, są środki ochrony roślin. Należą do nich między innymi pestycydy, ale również naturalne preparaty.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aster alpejki
Źródło: Pixabay.com

Pielęgnacja astra alpejskiego w tym wypadku ogranicza się do odchwaszczania i nawilżania rośliny. Roślina poza tym dobrze znosi zimy. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że zbyt intensywny mróz ją zniszczy. Oczywiście z początku dbając o to, by przyzwyczaić ją do takich ekstremalnych warunków. Dodatkowo warto pamiętać, by nawozić roślinę tylko przed tym, jak zacznie kwitnąć. W innym wypadku może być już za późno albo roślina w ogóle nam nie zakwitnie.

Po przekwitnięciu zeschnięte kwiatostany należy ściąć przy ziemi. Dla utrzymania zwartości i obfitego kwitnienia, co trzy lata powinno się podzielić karpy i rozsadzić. Jesienią roślinę obsypujemy kompostem, aby przykryć jej dolną część.  Ma ona tendencję do nadmiernego wystawania z gleby. Ogołocona część łodygi naraża roślinę na przemarznięcie. Najładniej astry alpejskie prezentują się w zwartej, niskiej kępie. Można taką otrzymać poprzez wykonanie po okresie kwitnienia cięcia bezpośrednio przy ziemi. Od czasu do czasu podłoże, na którym rośnie, należy podwapnować.

Rozmnażanie Dunkle Schone

Rozsadzanie astra alpejskiego, możemy przeprowadzić w domu.  Polega ono na rozdzielaniu większych kęp korzeni lub poprzez nasiona, jakie otrzymujemy od rośliny jesienią.  Warto pamiętać jednak, że kolejnoroczne kwiaty, otrzymane z nasion mogą nieco różnić się od matczynych. Powodem tego jest przede wszystkim występowanie mieszańców F1 w paczuszkach, jakie sprzedawane są w sklepie.  Dlatego nie zdziwmy się, kiedy nie będą one dorównywać wzrostem, lub kolorem.

Rozmnażanie rośliny poprzez podział roślin sprzyja jej regeneracji. Dodatkowo, nawet jeśli nie zadbamy o jej rozsiew, aster sam sobie doskonale poradzi. Jest rośliną samosiewną, a przeniesione z wiatrem pyłki mogą na spokojnie być początkiem kolejnych sadzonek.

Zastosowanie Violet

Aster Alpejski Goliath nie ma zbyt wielu zastosowań poza aspektami wizualnymi. Warto go wykorzystywać do tworzenia rabatek, można wykorzystywać go do sadzeń naturalistycznych. Nadaje się również do cięcia, dzięki czemu może zdobić również nasze mieszkania. Z powodu niskiego wzrostu, umieszczamy na brzegach rabat i skalniaków. Umożliwia im w ten sposób odpowiednią prezencję i zapobiegając ich zagłuszeniu. Doskonale nadają się także do posadzenie w doniczkach na balkonie czy parapecie. Warto wiedzieć, że są to kwiaty lubiane przez pszczoły. Nektar, który w sobie zawierają żywi owady i pozwala na produkcję miodu. A dzięki temu możemy ich urokiem cieszyć nie tylko zmysł wzroku i węchu, ale również smaku. Nadaje ogrodom wiejski, rustykalny charakter.

Podsumowanie

Aster alpejski jest kwiatem lubiącym wilgotne, ciepłe miejsca, z dostępem do słońca. Jego sadzenie powinniśmy rozpocząć jesienią lub wczesną wiosną, kiedy ustąpi ryzyko mrozów. Mimo odporności na mróz, młode osobniki mogą mieć problem ze skrajną temperaturą. Dobierając miejsce na sadzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie było ani przesuszone, ani bagienne.

W momencie, gdy występuje możliwość przelania, warto zainwestować w drenaż, umieszczony na wysokości korzeni rośliny. Aster lubi słoneczne miejsca i półcień, jednak w całkowitym zacienieniu może mieć problem ze wzrostem. Rozstaw nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o sianie w ogrodzie. Jednak dla uzyskania pojedynczych sadzonek warto sadzić jedną roślinkę na parę centymetrów.

Pielenie i nawożenie

Powinno zadbać się o usuwanie chwastów i nawożenie rośliny, w szczególności w fazie wzrostu. Kwiaty powinno się chronić środkami ochrony roślin, by wyrzec się wszelkich grzybów i innych szkodników.  Rozmnażać możemy poprzez podział roślinek, a także przez nasionka. W innym wypadku roślina rozmnoży się sama. Wtedy niestety nie będziemy mieć wpływu na to, gdzie wyrosną nowe kwiaty.  A gdzie możemy sadzić ten rodzaj astra? Dosłownie tam, gdzie tylko nam się spodoba, pamiętając, że potrzebuje on chłodu do spoczynku zimą. Wtedy najlepiej wystawić go na balkon czy taras. Warto o tym pamiętać, jeśli zdecydujemy się na posiadanie owej roślinki w domku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.