Słownik języka polskiego i definicja słowa amfilada
Historyczne i współczesne zastosowanie amfilady
Takie rozwiązanie było stosowane w renesansie, baroku oraz klasycyzmie. Z tego względu jest często spotykane w zabytkowych pałacach i kamienicach. Amfilada miała przede wszystkim wydźwięk praktyczny. Miała też swoje funkcje estetyczne, ale one miały mniejsze znaczenie. To rozwiązanie pozwalało uniknąć zimnych i ciemnych pomieszczeń. Chodziło o to, aby nie przechodzić przez zimne i ciemne korytarze. To było ważne szczególnie w okresach zimowych, które cechowały się bardzo niską temperaturą i krótkim dniem.
Współcześnie rozwiązanie to zostało ulepszone. Zachowano brak korytarzy, ale zadbano o odpowiedni układ pomieszczeń. Chodzi o podniesienie ergonomii przestrzeni mieszkalnej. Ważne jest takie zaprojektowanie przestrzeni, aby nie straciła ona swojej prywatności. W tym celu należy podzielić powierzchnię na sekwencje zgodne z codziennym rytmem domowników. Skoro korytarze mogą być odpowiednio doświetlone i ogrzane, to rezygnacja z nich musi mieć jakieś zastosowanie praktyczne.
Amfilada ma również swoją funkcję estetyczną
Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o wysokich sufitach, bardzo przestrzennych i dobrze zaaranżowanych. Ważna jest nie tylko właściwa aranżacja każdego z pomieszczeń. Istotny jest wybór drzwi. W przypadku takiego układu nie można sobie pozwolić na dowolność stylistyczną. Poszczególne pomieszczenia muszą być ze sobą spójne wizualnie. Amfiladę można zastosować w całym mieszkaniu, domu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się jednak w określonych strefach.
Przestrzeń należy podzielić na strefy: dzienną, sypialnianą, dziecięcą. Wymienione strefy mogą mieć amfiladyczny układ. Pomiędzy nimi powinno się umieścić niewielkie korytarze. Pozwoli to na zachowanie prywatności osób, które mieszkają w danym budynku. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia mogą być ze sobą połączone. Sypialnie partnerów wraz z przynależną do nich łazienką również. Cała strefa przeznaczona dla dzieci oraz dziecięcy pokój dzienny może stanowić kolejne połączenie. Połączenie ze sobą kuchni, łazienki i sypialni w ten sposób nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli się na nie zdecydujemy, to musi to odzwierciedlać nasz rytm. Z sypialni przechodzimy do łazienki, następnie do kuchni, aby wyjść z domu. W każdym z układów sypialnia musi być ostatnim z pomieszczeń. Chodzi o zgodność z naturalnym rytmem osób, które mieszkają w danym miejscu. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W ten sposób możemy również połączyć dom i ogród.
Amfilada w nowoczesnych wnętrzach. Zalety i wady
Styl loftowy pasuje do takiego układu. Połączenie ze sobą w odpowiedniej kolejności kuchni, jadalni, salonu w stylu loftowym, gwarantuje maksymalne wykorzystanie przestrzeni. To zapewnia też zadowalający efekt wizualny. Należy pamiętać, że wszystko musi być ze sobą spójne. W każdym z tych pomieszczeń trzeba umieścić ozdoby w takim samym stylu. To mogą być lampy, obrazy, meble. Mogą być to również drobne ozdoby w postaci niewielkich przedmiotów.
Podłogi powinny być takie same, a kolory ścian ze sobą korespondować. Warto wykorzystać duże, podwójne drzwi. To podkreśli przestrzenność miejsca. Styl loftowy charakteryzuje się dużymi oknami, surowym klimatem i otwartą przestrzenią. Mebli jest niewiele, dodatków również. Charakterystyczne są też widoczne rury, elementy konstrukcyjne czy hydrauliczne. Do takie wnętrza bardzo pasują amfilady.
Amfilada w stylu loftowym i domach piętrowych
Dzięki nim łatwo uzyskać otwartą przestrzeń, wypełnioną słońcem. Jeśli połączymy w ten sposób dom i ogród, to z każdego pomieszczenia będzie widok na zieleń. Kuchnia nie musi być blisko ogrodu, wystarczy, że spojrzymy przez drzwi. Kolejne pomieszczenia nie będą stanowiły zasłony wizualnej. Dom i ogród powinien być połączony w sposób funkcjonalny. Najbliżej ogrodu powinien być salon. Jeśli umieścimy tam łazienkę albo sypialnię, to domownikom zabraknie prywatności.
Amfilady w piętrowych domach
Amfilady dobrze się sprawdzają w piętrowych domach. Na pierwszym piętrze mamy strefę dzienną, na drugim sypialnianą. Jeśli zaadaptujemy poddasze, to możemy tam zrobić gabinet albo miejsce dla dzieci. Każde piętro będzie ze sobą połączone drzwiami w jednej osi. Dzięki temu dom będzie wydawał się większy, przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana. To pomoże w odpowiednim dogrzaniu całego budynku.
Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać maksymalne nasłonecznienie, niezależnie od pory dnia i roku. Każde piętro może być urządzone w innym stylu. Parter może mieć styl loftowy, sypialnia industrialny, a gabinet minimalistyczny. W przypadku rozwiązań piętrowych nie trzeba zachowywać spójności stylistycznej wszystkich pomieszczeń. Wśród wad takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim brak prywatności. Można sobie z tym poradzić poprzez odpowiednie, funkcjonalne zaaranżowanie całej przestrzeni. Ustawienie poszczególnych pomieszczeń względem siebie tak, aby odzwierciedlały rytm dnia.
Dobrym pomysłem jest też wydzielenie wcześniej omawianych stref. Zdecydowanie warto zastosować to rozwiązanie na etapie projektu domu albo mieszkania. Przebudowa całego domu może okazać się bardzo kosztowna. Jeśli kupiliśmy albo wynajęliśmy przestrzeń, która ma taki układ, to wystarczy odpowiednio dopasować funkcję do pomieszczenia. Im bardziej prywatne i intymne pomieszczenie, tym dalej w układzie powinno się znaleźć od drzwi wejściowych albo ogrodu. Jeśli ogród jest z dwóch stron, to intymne pomieszczenie można umieścić w środku. Z jednej strony sypialni możemy wydzielić strefę dzienną, a z drugiej gabinet. Nie powinna to być łazienka. Łazienki powinny być umieszczone przy niewielkich korytarzach. Tylko wtedy zachowamy odpowiednią równowagę i prywatność.