Biały i czerwony kwiat amarylisa i jego uprawa
Dom Ogród

Amarylis – jak o niego dbać i właściwie pielęgnować?

Wystrój wnętrza domu czy mieszkania dla wielu z nas jest bardzo ważny. Często korzystamy z gotowych produktów, które mają nadać pomieszczeniu konkretny charakter. Wnętrze można zaaranżować na wiele sposobów. Możemy postawić na minimalizm, zimne bądź ciepłe barwy, albo po prostu urządzić wszystko wedle własnego gustu. Czasami korzystamy z pomocy fachowców bądź literatury architektonicznej, by zaczerpnąć inspiracji. Jednak bez względu na to, jaki wystrój wybierzemy, to jest coś, co pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Mowa tutaj o roślinach domowych, które zdobią parapety naszych okien od dawna. W tym artykule poznamy kwiat, który swoją urodą zachwyci wszystkich. Dowiemy się czego mu potrzeba, a także jak o niego dbać.

Amarylis – charakterystyka

Kwiat amarylis to roślina pochodzące z południowej Afryki. Pięknie komponuje się w każdym ogrodzie oraz domu. Amarylis kwitnie zimą, wypuszczając kwiat, które kształtem przypominają gwiazdy. Dzięki temu, że kwiat amarylisa rozwija się w okresie zimowym, dodaje domowi ciepła, którego brakuje, gdy za oknami leży śnieg.

Jeśli chcemy, aby nasz kwiat pięknie się prezentował w czasie świąt Bożego Narodzenia, to warto zasadzić go już w listopadzie. Amarylis to roślina, którą z reguły hoduje się w doniczce. Dbanie o niego nie jest skomplikowane, więc może się tym zająć każdy z nas. Obecnie sadzonkę można kupić w każdym sklepie z roślinami, czy nawet hipermarkecie.

Amarylis uprawa i sadzenie

Zakupioną cebulkę kwiatową umieszczamy w niewielkiej doniczce (kwiat najlepiej rośnie na małych powierzchniach), tak aby około 1/4 wystawało ponad ziemię. Następnie delikatnie ugniatamy podłoże, aby cebulka miała stabilność, podlewamy kwiat odrobiną wody.

Po tych zabiegach ustawiamy doniczkę w miejscu, gdzie jest sporo światła. Amarylis rośnie najlepiej w pomieszczeniach, w których jest ponad 20 stopni. Jeśli chcemy zasadzić kwiat na zewnątrz, musimy to zrobić na przełomie kwietnia i maja, w cichym i słonecznym miejscu. Ważne jest też, żeby gleba była przepuszczalna i żyzna.

Amarylis – podlewanie

Po zasadzeniu roślinki musimy ostrożnie ją podlewać. Zbyt duża ilość wody może spowodować zgnicie cebuli, a nasz kwiat zwyczajnie nie wyrośnie. W momencie, kiedy u Amarylisa pojawi się pierwszy pąk, będzie potrzebował on o wiele więcej wody. Z biegiem czasu, gdy roślina będzie rozkwitać, zapotrzebowanie na wodę będzie ciągle rosło. Co jakiś czas możemy wspomóc się odżywką do kwiatów.

Co musimy zrobić, kiedy amarylis nie chce kwitnąć?

Czasami zdarza się tak, że nasz kwiat nie chce kwitnąć. W takim przypadku musimy dać mu po prostu odpocząć. Rekonwalescencja takiego kwiatu twa z reguły około półtora miesiąca, jednak lepiej dać mu więcej czasu. Odpoczynek tej rośliny ma miejsce również wtedy, kiedy przestaje kwitnąć.

Jeśli nasz amarylis już przestał kwitnąć, to należy odciąć mu kwiatostan, po to by nie produkował kolejnych nasion i mógł spokojnie odpoczywać.

Jak dbać o amarylisa, żeby ponownie wypuścił kwiaty?

Przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim musimy kwiatowi dostarczać odpowiednią ilość pożywienia i wody. Pod koniec lata zaczynamy stopniowo zmniejszać ilość podawanego nawozu, a po krótkim czasie, całkowicie zaprzestajemy go podawać.

Następnym krokiem, którym musimy wykonać, jest obcięcie zwiędłych liści. Po tych wszystkich zabiegach doniczkę wraz z kwiatem odstawiamy na osiem tygodni w ciemne i spokojne miejsce, gdzie będzie on mógł wypuścić kolejne pędy.

Cały rok życia Amarylisa

Amaryllis roslina
Źródło: pixabay.com

Oto poszczególne miesiące życia amarylis kwiaty:

  1. Listopad. Jak wcześniej wspominaliśmy, w tym miesiącu szadzimy nasz kwiat.
  2. Grudzień. W tym czasie musimy dbać o amarylisa w sposób szczególny. Dajemy mu dużo światła i ciepła. Wodę podajemy zależnie od tego, na jakim etapie rozwoju jest roślina.
  3. Styczeń. Ograniczamy amarylisowi słońce, a temperatura pomieszczenia nie powinna przekroczyć 20 stopni.
  4. Luty, marzec i kwiecień. Tutaj jest czas, kiedy musimy obciąć zwiędłe kwiaty, jednak nie wyrzucamy ich, tylko pozostawiamy na roślinie.
  5. Maj, czerwiec, lipiec. W tych miesiącach dajemy amarylisowi odpocząć w delikatnie zaciemnionym miejscu, najlepiej na zewnątrz. Od czasu do czasu podkarmiamy go nawozem.
  6. Sierpień. Można powiedzieć, że w tym czasie zapominamy o naszej roślinie. Jest to miesiąc, kiedy nie przeprowadzamy żadnych zabiegów, w tym podlewania, a amarylis robi sobie tak przyjemne wakacje, że aż usychają mu liście.
  7. Wrzesień i październik. Amarylis wraca powoli do pracy. Ustawiamy go w chłodnym i ciemnym miejscu, bez dostępu do słońca, a także usuwamy uschnięte liście. Nadal go nie podlewamy.
    Jak widzimy, rok amarylisa nie jest dla nas zbyt pracowity. Musimy tylko pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, które spowodują, że zimą nasz dom stanie się znacznie cieplejszy dzięki gwieździstym kwiatom.

Zwartnica

Skoro wiemy już praktycznie wszystko o pielęgnacji amarylisa, to musimy też wiedzieć, że istnieje kwiat bardzo do niego podobny.

Zwartnica, bo o niej tutaj mowa to kwiat pochodzący z Ameryki południowej, a nie jak nasz amarylis z Afryki. Ponadto kwiaty różnią się od siebie wielkością cebul, ilością kwiatów na pędzie, czy chociażby wypełnieniem łodygi. Podobieństwa obu roślin są bardzo widoczne. Przede wszystkim mają praktycznie takie same kwiaty. Poza tym obie są kwiatami cebulowymi i w pewnym okresie przechodzą w stan spoczynku.

Amarylis to roślina, która nie potrzebuje dużej ilości uwagi. W jego przypadku tak naprawdę najważniejsze jest odżywianie i zapewnienie mu odpowiedniego miejsca na różnych etapach rozwoju. Jednak musimy zwracać szczególną uwagę na wszystkie wymienione wyżej rady. Jeśli będziemy podlewali kwiat w nadmiernych ilościach albo czasie kiedy nie jest to wskazane, to możemy doprowadzić do zgnicia cebuli, a wtedy nic z niego nie wyrośnie. Amarylis jest rośliną pochodzącą z gorącego kraju, dlatego ważne jest też to, aby zapewnić mu odpowiednią ilość światła, lub jego brak, kiedy to potrzebne. Pamiętajmy także, że kwiaty amarylisa są trujące i nie nadają się do spożycia. Jeśli mamy małe dzieci, to kwiat powinniśmy ustawić w miejscu dla nich niedostępnym. Do rośliny nie powinny mieć też dostępu zwierzęta domowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.