Aeracja trawnika przed domem
Ogród

Aeracja trawnika – czym jest? Kiedy warto sięgnąć po napowietrzacz trawnika

Aeracja to inaczej napowietrzanie trawnika, rozluźnianie go i przygotowywanie przed sezonem do kolejnych zabiegów.

Aeracja trawnika – cel

Celem zabiegu jest ogólna poprawa kondycji trawnika poprzez zmianę jego struktury i stosunków wodnopowietrznych. Dzięki temu murawa będzie lepiej napowietrzona, mniej zwarta, a korzenie trawy z łatwością będą mogły korzystać z zasobów wody oraz z nawozów mineralnych, które dostarczymy wraz z nadejściem sezonu wegetacyjnego.

Na powierzchni trawnika po całym sezonie tworzy się filc. To nic innego, jak martwa materia organiczna w postaci niezebranej trawy, zasuszonych fragmentów źdźbeł i mchu. Oprócz rozluźnienia gleby na trawniku, aeracja pomaga pozbyć się warstwy filcu.

Aeracja trawnika nie jest zabiegiem trudnym, nie wymaga też drogiego sprzętu i technicznej wiedzy, ale warto wiedzieć o niej więcej, aby uniknąć błędów wykonując napowietrzanie trawnika. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika i wyciąganiu niewielkich fragmentów darni.

Co daje napowietrzanie trawnika?

Korzyści, które płyną z tego zabiegu są ogromne, warto więc je podkreślić, aby przekonać nieprzekonanych.

Aeracja to:

  • poprawa ogólnej kondycji trawnika,
  • rozluźnienie zbitej gleby,
  • lepszy dostęp korzeni do wody,
  • lepsze rozprowadzanie w glebie soli mineralnych,
  • zwiększona efektywność nawożenia,
  • poprawa wymiany powietrza między glebą a trawnikiem,
  • lepsze odprowadzenie deszczówki,
  • większa wytrzymałość trawy na niekorzystne warunki.

Aeracja trawnika kiedy? Termin zabiegu i sposób wykonania

Wiele osób stawia sobie pytanie – aeracja trawnika kiedy? Otóż, aeracją trawnika warto się zająć wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Niektóre trawniki wymagają większej ilości zabiegów, wtedy można wykonać kolejny jesienią.

Aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wraz z aeracją trawnika można wykonać również werytykulację. Ten zabieg ma podobne znaczenie dla trawnika, wykonanie polega na nacięciu zbitego trawnika, żeby rozluźnić go. Aby wertykulacja i aeracja trawnika były jak najbardziej korzystne dla gleby, warto wcześniej dokładnie wygrabić trawnik oraz, w miarę potrzeby, skosić go. Napowietrzanie gleby robi się na dwa sposoby, może być ono albo powierzchniowe (głębokość 2 cm), albo wgłębne (głębokość 8 cm). Jeśli nasza murawa została założona na glebach zbitych – dziurkowanie powinno być gęste (nawet 200 otworów na metr kwadratowy). W przypadku gleb lżejszych – wystarczy 120 otworów.

Czym wykonać zabiegi napowietrzania trawnika? Jaki napowietrzacz trawnika wybrać?

Najprostszym sposobem, który sprawdzi się w ogródkach działkowych, są kolce, które przyczepia się do obuwia. Napowietrzacz trawy w tej formie to ekologiczna metoda, ale wydajna jest jedynie na małych powierzchniach.

Dla amatorów ogrodników, którzy zarządzają niewielkimi powierzchniami sprawdzi się jeszcze ręczny napowietrzacz trawnika, który przeciąga się po trawniku niczym grabie. Podobnie jest z niewielkimi wałami wyposażonymi w kolce.

Fachowcy, właściciele dużych powierzchni, pól golfowych oraz boisk, aby dbać o trawnik powinni posiadać poważniejszy sprzęt. Są to zazwyczaj urządzenia wyglądem przypominające kosiarki. Napowietrzacz trawnika w postaci kosiarki jest bardzo wydajny, można nim w szybkim czasie wykonać zabieg na całej powierzchni. Warto też dodać, że głębokość nakłuć jest zawsze jednakowa.

A co po zabiegach napowietrzania murawy?

Po prawidłowo wykonanym zabiegu aeracji nasz trawnik jest gotowy do następnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że po zastosowaniu specjalistycznego napowietrzacza trawy – trzeba pozbyć się wałeczków murawy, które zostały wypchnięte na powierzchnię. Po tym zadaniu możemy wykonać nawożenie trawnika oraz piaskowanie.

Na czym polega piaskowanie murawy?

To nic innego, jak posypywanie trawnika cienką warstwą piasku (parę milimetrów). Dzięki temu trawnik lepiej się regeneruje, poprawiają się warunki powietrzne, dzięki lepszej porowatości gleby.

W konsekwencji woda z trawnika jest lepiej odprowadzana, zmniejsza się warstwa filcu, a trawnik nie jest porastany przez mech. Czasami spotyka się zwolenników połączenia nawożenia trawnika i piaskowania. Jest to wtedy jeden zabieg, dzięki temu zyskujemy czas. Do piasku wystarczy dodać nawozy sypkie i rozprowadzić mieszankę na murawie.

Autorka:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania, miłośniczka kwiatów. W wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • Phillips, Encyklopedia Ogrodnictwa, Delta
  • Mynett, M. i S.Prończukowie, Piękny trawnik, Multico, 2010

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.