Kropla deszczu na roślinie w ogrodzie
Budownictwo

Zbiornik na deszczówkę: dlaczego warto? Jakie korzyści może przynieść gromadzenie deszczówki?

Na co dzień nie zwracamy uwagi skąd, w jaki sposób woda dostaje się do naszych mieszkań, domów. Po prostu odkręcamy kurek kranu i płynie. Pijemy, gotujemy, myjemy, pierzemy nie zastanawiając się często, że ekologia jest ściśle związana z ekonomią. Warto pamiętać, że wydajny system magazynowania wody to szereg korzyści, przede wszystkim finansowych. Dlaczego warto gromadzić deszczówkę? Jakie korzyści przynosi magazynowanie wody deszczowej?

Artykuł partnera

Dlaczego warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę?

Magazynowanie wody deszczowej jest idealnym rozwiązaniem na ograniczenie zużycia wody wodociągowej. Statystycznie w Polsce jedna osoba zużywa około 150 litrów wody dziennie. Wartość tą można znaczenie zmniejszyć inwestując w zbiornik na deszczówkę. Z uwagi, że jest to woda bogata w wapń idealnie nadaje się do podlewania zieleni. Jest to woda relatywnie czysta i miękka, dlatego warto ją wykorzystać w czynnościach porządkowych, podczas prania. W takiej wodzie środki czyszczące i piorące szybciej i łatwiej się rozpuszczają, co zmniejsza ich zużycie.

Odpowiedni zbiornik na deszczówkę zabezpiecza zgromadzoną w nim wodę przed nadmiernym nasłonecznieniem, wysoką temperaturą, rozwojem glonów. Zamontowany na działce redukuje ryzyko podmywania budynku podczas intensywnych opadów i zalewania elewacji. Warto wiedzieć, że może pełnić atrakcyjną rolę dekoracyjną w ogrodowej aranżacji, w zależności od potrzeb elegancki, klasyczny lub stylowy, nowoczesny. Poszukując odpowiedniego modelu warto wiedzieć, że zbiornik na deszczówkę znajdziesz w sklepie www.ekodrensklep.pl. Natrafimy tam zarówno na efektowne zbiorniki naziemne, jak również praktyczne zbiorniki podziemne o różnej pojemności, nawet do kilku tysięcy litrów.

W jaki sposób najlepiej gromadzić deszczówkę?

Wśród kilku metod magazynowania wody deszczowej do najbardziej popularnych należą zbiorniki podziemne i naziemne.

Podziemne systemy zbierania wody sprowadzają się do montażu zbiornika pod ziemią, dzięki czemu nie ograniczamy powierzchni użytkowej działki. Pojemność jednego zbiornika wynosi do kilku tysięcy litrów, można również zainwestować w zbiorniki modułowe, co umożliwi pozyskanie jeszcze większej pojemności. Zbiornik podziemny należy zamontować poniżej linii przemarzania gruntu, co daje gwarancję nie zamarzania zimą. Z uwagi na dużą pojemność są idealnym rozwiązaniem przy uprawach szklarniowych oraz w nowoczesnych gospodarstwach rekreacyjno-turystycznych.

Zbiorniki naziemne montowane są zazwyczaj bezpośrednio przy ścianie budynku. Ich rolą jest gromadzenie wody z rur spustowych, które odprowadzają wodę z rynien. Z uwagi, że ich pojemność jest zdecydowanie mniejsza niż zbiorników podziemnych, doskonale sprawdzą się w niewielkich gospodarstwach rodzinnych.

Ile wody możemy zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę?

Aspekt ekonomiczny sprowadza się, w tym przypadku, do ilości zużywanej wody oraz wielkości zamontowanej instalacji. Ważną kwestią jest, że nawet około 80% wody wykorzystywanej do podlewania ogrodu, mycia, prania możemy zastąpić wodą opadową gromadzoną w zbiornikach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.