Zabudowa poddasza
Budownictwo

Zabudowa poddasza – o czym warto pamiętać? Kilka cennych porad

Poddasze to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, którą można praktycznie zagospodarować. Najłatwiej i najtaniej zagospodarować poddasze na etapie projektowania oraz budowy domu. Czy możliwe jest zagospodarowania poddasza później? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie materiały wykorzystać do zabudowy poddasza?

Zabudowa poddasza z płyt gipsowo-kartonowych

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie poddasza jest wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. Taki sposób zabudowy poddasza polega na stworzeniu metalowej konstrukcji i przymocowaniu do niej płyt. System ten jest nazywany systemem suchej zabudowy poddasza.

Na czym on polega? Na co zwrócić uwagę podczas pracy? Jakich błędów unikać?

Jeśli chcemy, aby poddasze wyglądało estetycznie, to musimy zadbać o materiały odpowiedniej jakości. Dzięki temu poddasze będzie dobrze pełniło swoje funkcje praktyczne. Dobrym wyborem będzie zatrudnienie specjalistów. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystania z pomocy profesjonalistów, to możemy to zrobić samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że każde potknięcie, na każdym z etapów może skutkować nieestetycznym wyglądem. Ważna jest nie tylko zabudowa poddasza, ale odpowiednia izolacja termiczna. Zabudowa i ocieplenie poddasza sprawi, że stanie się ono funkcjonalną przestrzenią mieszkalną. Płyty gipsowe można otynkować i pomalować, pokryć płytkami albo deskami. Tak przygotowane poddasze może stać się dowolnym pomieszczeniem. To może być pokój, salon, łazienka, kuchnia.

Zabudowa i ocieplenie poddasza krok po kroku

W domu jednorodzinnym za aż 25% strat ciepła odpowiadają straty z poddasza. Ocieplenie poddasza gwarantuje dobrą izolację termiczną całego budynku. Pierwszy etap obejmuje ocieplenie poddasza. Można to zrobić za pomocą wełny mineralnej. Należy kupić dwie grubości wełny. Jedną do ocieplania przestrzeni między krokwiami a drugą do ocieplenia reszty powierzchni. Potrzebna będzie też folia paroprzepuszczalna i folia paroszczelna. Potrzebne będą też profile konstrukcyjne oraz odpowiednie uchwyty. Przed przystąpieniem do ocieplania należy dokładnie sprawdzić jakość dachu. Ważne, aby nie był spleśniały ani zagrzybiały. Takiej pleśni bardzo trudno się pozbyć. Demontaż ocieplenia i zabudowy jest nie tylko trudny, ale też kosztowny. Na każdym etapie pracy należy zwracać uwagę na jakość materiałów. Żaden z wykorzystanych materiałów nie może być brudny ani spleśniały.

Tworzenie planu na ocieplenie poddasza
https://www.pexels.com

Ocieplenie poddasza krok po kroku

Najpierw należy ułożyć folię paroprzepuszczalną pod deskowiem. To umożliwi odprowadzenie wilgoci z warstwy ociepleniowej. Następnie należy ułożyć dwie warstwy wełny mineralnej. Muszą one mieć łączną grubość minimum 20 cm. To będzie nasza termoizolacja. Kolejnym krokiem jest montaż stelaża. To na nim umieścimy płyty. W celu uniknięcia wnikania pary wodnej do warstwy izolacji trzeba użyć folii paroszczelnej. Należy ją umieścić na stelażu. Folię paroszczelną mocuje się za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. Taśmę rozkłada się na profilach. Ważne, aby uprzednio oczyścić je szmatką z ewentualnych zabrudzeń. Folię należy rozścielić poziomo. Ta warstwa powinna być bardzo szczelna.

Ocieplenie poddasza krok pierwszy

Folia musi się charakteryzować wysokim współczynnikiem paroprzepuszczalności (powyżej 3000 g/(m2 x 24 h). Nie ma znaczenia, czy folia będzie wytrzymała mechanicznie. Układa się ją od środka. Napisy na folii powinny się znaleźć od strony deskowania. W taki sposób powinniśmy folię rozwijać. Folię można mocować bezpośrednio do desek krokwi. Alternatywnym sposobem jest mocowanie folii do listew dystansowych, które przybija się do deskowania dachu. Do mocowania folii niezbędny będzie zszywacz tapicerski. Folię powinniśmy naciągnąć. Fałdy mogłyby ograniczyć cyrkulację powietrza. Folią należy przykryć cały dach, wraz z wystającymi elementami, takimi jak komin.

Sucha zabudowa poddasza. Ocieplenie poddasza krok drugi

Następnym etapem jest mocowanie uchwytów do profili. Na samym początku należy wyznaczyć miejsca na zamocowanie uchwytów. Można do tego wykorzystać zwykły sznurek. Wystarczy rozciągnąć go między skrajnymi krokwiami. Zaczynamy od ścianki kolankowej, a następnie wyznaczamy odległości co 50 cm. Jeśli używamy uchwytów typu ES, to wystarczy je zamocować w wyznaczonych miejscach. Na tych uchwytach zamocujemy profil stelaża.

Zabudowa i ocieplenie — wełna mineralna

Pierwszą warstwę wełny układamy na grubość krokwi pomniejszoną o 4 cm. To tak zwany otwór wentylacyjny. Wena musi ściśle wypełniać przestrzeń wzdłuż ścianki kolankowej, a także ścian szczytowych. Należy ją zamocować tak, aby nie powodowała odkształcania się folii paroprzepuszczalnej. W innym wypadku niemożliwa będzie cyrkulacja powietrza wentylacyjnego. Drugą warstwę wełny należy umieścić prostopadle do krokwi. Wełnę trzeba umieścić na uchwytach, które służą do mocowania profili. Zanim umieścimy płyty, należy uzupełnić instalację elektryczną. Przewody muszą znaleźć się pod stelażem. Nie można ich jednak umieszczać wewnątrz profili. Instalację zabezpieczamy przy pomocy opasek zaciskowych. Następnie umieszczamy folię paroszczelną i konstrukcję stelaża. Stelaż można wykonać ze stali albo drewna.

Wełna mineralna do ocieplenia poddasza
https://www.pexels.com

Zabudowa poddasza krok po kroku

W celu uzyskania najlepszych efektów należy użyć wodoodpornych płyt g-k. Zaleca są również płyty o zwiększonej grubości. Można również wykonać poszycie dwuwarstwowe. W niektórych przypadkach można również wykorzystać płyty gipsowo-włóknowe. Najważniejsze jest to, aby ścianki były odporne na uszkodzenia, odkształcenia, wilgoć. Zabudowa i ocieplenie dachu musi być wytrzymała, odporna na wilgoć i zniszczenia mechaniczne. Należy unikać wszystkich błędów, które zmniejszą funkcjonalność zabudowy.

Sucha zabudowa poddasza krok pierwszy

Przed przystąpieniem do zabudowy płyty należy dociąć na odpowiedni wymiar. Płyty g-k należy zamontować pionowo. Trzeba pamiętać, aby łączenia wzdłużne były na profilach stelaża. To ważne w sytuacji, gdy długość płyty jest mniejsza, niż wysokość pokrycia. Najlepsze do mocowania płyt są samonawiercające wkręty.

Należy wkręcić je do blachy za pomocą odpowiedniej wiertarki. Montaż zaczynamy od sufitu, poprzez ścianki kolankowe, skosy i okna. Temperatura powietrza podczas montażu nie może spaść poniżej 10 stopni. Wilgotność powietrza nie powinna być zbyt duża. W innym wypadku płyty mogą ulec zniszczeniu. Wykończenie skosów poddasza jest stosunkowo trudne. W prawidłowym wykończeniu pomoże mocowanie płyt od dołu skosów. Nie można wykonywać zabudowy suchej poddasza bez wykonania tych wszystkich punktów. Ominięcie któregoś z nich sprawi, że zabudowa i ocieplenie nie spełni swoich funkcji.

Sucha zabudowa poddasza krok drugi

Najważniejsze w zabudowanie poddasza jest spoinowanie płyt. Szpachlowanie wpływa na ostateczną estetykę i wytrzymałość zabudowy. Zabudowa poddasza bez szpachlowania nie zagwarantuje odpowiednich efektów. Najpierw należy pokryć łączenia między płytami odpowiednim środkiem gruntującym. Należy odczekać aż masa wyschnie. Wyschniętą masę należy wyszlifować papierem ściernym. Następnie nałożyć kolejną warstwę, odczekać i wyszlifować. Czynności należy powtarzać do uzyskania gładkiej powierzchni. Na tej powierzchni możemy położyć grunt, płytki, drewno. Poddasze bez wykończenia nie będzie nadawało się do zamieszkania.

Szpachlowanie ścian poddasza
https://www.pexels.com

O czym należy pamiętać?

Przed przystąpieniem do pracy należy całą powierzchnię poddasza dokładnie wymierzyć. Pozwoli to na zakup odpowiedniej ilości profili, mocowań, wełny oraz płyt. Wszystkie materiały należy bezpiecznie przetransportować. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie materiałów.

Płyty gipsowe należy przenosić w pozycji pionowej. Pod żadnym pozorem nie można ich opierać pod kątem o ścianę. Do stropów drewnianych należy wybrać płyty o wysokiej odporności ogniowej. Płyt nie można mocować do więźby dachowej. Bardzo ważne jest wykonanie stelaża. Najlepiej sprawdzi się konstrukcja z ocynkowanej blachy stalowej. Brzegów folii paroszczelnej nie można łączyć na zakładkę. To jeden z najczęstszych błędów, który prowadzi do przerwania ciągłości izolacji.

Płyty gipsowe nie powinny być łączone w sposób krzyżowy. Należy je przesunąć o minimum 15 cm. W innym wypadku nie będą one wytrzymałe i mogą się na nich pojawić pęknięcia i zniszczenia. Krzyżowo należy natomiast połączyć ze sobą poszczególne warstwy izolacji. Wybierając wełnę do izolacji należy wziąć pod uwagę współczynnik lambda. Nie ma znaczenia grubość wełny. Mitem jest przekonanie, że im grubsza wełna, tym cieplej w domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.