Salon ze sprytnym połączeniem kolorów
Wnętrza

Sprytna manipulacja kolorami ścian

Wybierając kolorystykę ścian, jaka będzie panowała w wykorzystywanych przez nas wnętrzach, kierujemy się przede wszystkim modą oraz naszymi prywatnymi upodobaniami. To oczywiście dobre podejście, ponieważ sprawia, że uzyskany efekt będzie nam się podobał, a to bardzo ważna kwestia w odniesieniu do miejsc, w których będziemy spędzać większość wolnego czasu. Warto jednak wiedzieć, że kolor jest w stanie także wywoływać określone reakcje podświadome naszego organizmu, przez co poza czynnikami czysto estetycznymi, na nasz wybór powinny wpływać także kwestie bardziej złożone.

Wizualna wielkość pomieszczenia

Rozmiar to w dużej mierze nasza percepcja rozmiaru, a nie wartości bezwzględne prezentowane przez daną przestrzeń mieszkalną. Innymi słowy, duży pokój może wydawać się ciasny, a znacznie mniejsze od niego pomieszczenie może robić wrażenie przestronnego. Na takie postrzeganie pokoju wpływ będzie miało oczywiście wiele różnych czynników zewnętrznych, ale punktem wyjścia do uzyskania odpowiedniego efektu jest zawsze kolor ścian. Poprzez kolorystykę pomieszczenia będziemy w stanie uzyskać wrażenie większej przestrzeni, jeśli zastosujemy barwy jasne. Wszelkie jasne, bardzo „rozcieńczone” kolory kojarzymy w naturalny sposób z przestrzeniami otwartymi, a kolory ciemne i bardziej wyraziste z przestrzenią ograniczoną, zamkniętą.

Kolory energetyczne i relaksujące

Organizm człowieka na otaczające go kolory reaguje także poprzez zmianę poziomu napięcia. Ogólnie rzecz biorąc, kolory natury są dla nas kolorami uspokajającymi, a kolory występujące w otaczającym nas świecie rzadziej lub w charakterze różnego rodzaju sygnałów ostrzegawczych są dla naszego organizmu niczym zastrzyk kofeiny. Dlatego w miejscach, gdzie chcemy emanować spokojem i chłodem, wybierać będziemy raczej kolory takie, jak zielony, brązowy czy błękitny. Z kolei w miejscach, które mają podkreślać dynamizm oraz aktywność, postawimy na kolor czerwony lub pomarańczowy. W ten sposób zdecydowanie bardziej naturalna jest sypialnia w przybladłym kolorze piaskowym niż cytrynowym, a poczekalnia w kolorze czerwonym to proszenie się o kłopoty, ponieważ ludzie w niej przebywający szybko zaczną się niecierpliwić.

Połysk

Warto pamiętać także o kwestii połysku. Naturalne materiały znajdujące się w otoczeniu człowieka, takie jak chociażby kamień czy cegła, nie są połyskujące. Dlatego wybranie farby z połyskiem jako farby dominującej w danym pomieszczeniu może wywołać efekt nienaturalny, który będzie działał na nas samych niekorzystnie i rozpraszająco.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.