Jabłoń
Ogród

Owocowe drzewa kolumnowe – jak je uprawiać?

Już od wielu lat są na rynku odmiany drzewek owocowych, które możemy uprawiać nawet na balkonie i tarasie. Oczywiście, w ogrodzie również te odmiany są pożądane, zwłaszcza gdy dysponujemy małym poletkiem. Pomimo karłowatego wzrostu, drzewko obfituje w smaczne i soczyste owoce, o atrakcyjnym wyglądzie. Dojrzewają równomiernie. Pielęgnacja drzewek jest prosta i nieczasochłonna.

Co to są owocowe drzewa kolumnowe?

Zwykle drzewka owocowe mają rozłożyste gałęzie i na nich zwisają owoce. Natomiast drzewka kolumnowe mają owoce bezpośrednio na pniu, tzw. pędzie przewodnim. Taki pęd rośnie do 2-3 m wysokości. Jeżeli utniemy czubek na niższej wysokości, już do standardowej wysokości nie dorośnie. Ich tempo wzrostu jest umiarkowane, a szerokość korony sięga do około 80- 100 cm.

Drzewka kolumnowe możemy trzymać w donicach na balkonie lub tarasie. Doskonale sprawdzają się również w małych ogrodach, gdzie można je sadzić już w odległości 1 m od siebie. Zaletą tych drzewek jest fakt, iż są samopylne, czyli nie potrzebują owadów do zapylenia kwiatów, wystarczy im do tego wiatr. Owocują już w drugim lub trzecim roku od posadzenia.

Czy drzewka kolumnowe są wymagające?

Jeżeli chcemy cieszyć się smacznymi słodkimi owocami, musimy dostarczyć drzewkom owocowym kolumnowym jak najwięcej słońca, gdyż są słońcolubne. Wymagają również żyznej gleby, zatem uprawiając je w doniczkach, musimy je stosunkowo często nawozić. Gdy chcemy posadzić drzewo kolumnowe do ogrodu, musimy zadbać o odpowiednio przygotowaną glebę.

Gleba wokoło drzewka powinna być:

  • żyzna;
  • przepuszczalna;
  • umiarkowanej wilgotności;
  • pH zbliżone do obojętnego.

Poza tym nie ma większych wymagań.

Prawidłowe sadzenie i pielęgnacja owocowych drzewek kolumnowych

Brak żyznej gleby w ogrodzie nie jest problemem, gdyż pod sadzonkę możemy przygotować taką w bardzo prosty sposób. Wykopujemy pod sadzonkę owocowego drzewka kolumnowego dołek szerszy i głębszy, po czym kupioną żyzną glebę mieszamy z kompostem. Wsypujemy przygotowaną przez nas mieszankę do dołka na 1/3 wysokości i wkładamy sadzonkę tak, by móc przysypać nie tylko korzenie, ale również 15 cm pnia. Obsypujemy wokoło pozostałą glebą i ugniatamy.

Drzewko kolumnowe do ogrodu, po wkopaniu do dołka, musi zostać obficie podlane. Pilnujemy, by nie dopuścić do przesuszenia oraz przelania. Jedno i drugie nie jest korzystne dla drzewka. Gdy pojawią się kwiaty, zobaczymy, iż jest ich naprawdę bardzo dużo. Gdy zawiążą się owoce i okaże się, iż jest ich zdecydowanie za dużo, by drzewo kolumnowe do ogrodu mogło wykarmić zawiązane owoce, przerzedzamy je. Im mniej owoców, tym później są większe i dorodniejsze. Zbyt dużo pozostawionych zawiązków to więcej owoców, ale maleńkich i mniej smacznych.

Drzewo wiśni
Źródło: Pexels.com

Czy trzeba przycinać gałęzie drzewkom kolumnowym?

Drzewka kolumnowe do ogrodu i te na balkonach oraz tarasach wymagają niewielkiego przycinania gałązek i sprowadza się ono jedynie do odcinania tych gałązek, które są uszkodzone, mają suche czubki lub uschły całkowicie. Zdarzają się też przemarznięte gałązki i te również musimy odciąć.

Czasami trzeba gałązki odgiąć za pomocą klamerek do bielizny lub tych nabytych w sklepie ogrodniczym. Odginanie pędów od przewodnika (pnia) robimy wówczas, gdy wyrastają one pod ukosem ku górze. Powinny bowiem mieć kąt zbliżony do prostego.

Kiedy sadzimy drzewo kolumnowe do ogrodu?

Zwykle na rynku sadzonki są w dwóch postaciach:

  • z gołym korzeniem;
  • w donicy.

Jeżeli chcemy kupić drzewko owocowe kolumnowe z gołym korzeniem, wówczas musimy wiedzieć, iż sadzi się je wiosną lub jesienią. Wiosną sadzimy wówczas, gdy roślina jeszcze nie obudziła się z wegetacji, czyli marzec- maj. Jesienią natomiast od września do listopada.

W przypadku drzewka w donicy nie trzeba trzymać się ściśle konkretnych terminów sadzenia. Przyjmie nam się ono w każdym miesiącu od marca do listopada. Należy jednak pamiętać, iż zarówno to sadzone z gołym korzeniem, jak i z donicy, jest słabo odporne na mróz. W pierwszych latach trzeba je przed nim chronić, np. owijając je włókniną. Przeczytaj także inny nasz artykuł, aby dokładnie dowiedzieć się „Jak sadzić drzewka kolumnowe?”.

Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk – kochająca przyrodę,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Lektorka audiobooków.

Źródła:

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.