Nowoczesny pokój dla nastolatka
Wnętrza

O czym warto pamiętać, urządzając pokoje nastolatków?

W życiu każdego rodzica, czy opiekuna dziecka przychodzi moment, kiedy nasz maluch zaczyna dorastać. Kończą się wtedy chęci do współpracy związanej z wyglądem miejsca, w którym przyszły nastolatek ma spędzać sporą część swojego czasu. Przestają się podobać kolory ścian, mebli czy chociażby sposób umeblowania. Pokoje nastolatków i ich wystrój prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Łatwiej jest, gdy młodociany ma sprecyzowane upodobania i dokładnie wie, jak chce, aby wyglądało jego małe królestwo. Niestety, jest to rzadkość w dzisiejszych czasach. Nastolatkowie albo chcą być jak ich rówieśnicy, albo kompletnie się od nich różnić. Gorzej, jeśli nie wiedzą, po której stronie chcą właściwie stać. Z tego powodu, projektując pokoje nastolatków, warto poszukać inspiracji i przedstawić nastolatkowi kilka pomysłów, które mogłyby nieco pomóc w wyborze. Tym bardziej, jeśli pociecha inspiruje się zbyt obciążającymi portfel sypialniami z internetu.

Pokoje nastolatów – projektować samodzielnie czy z profesjonalistą?

Pokój dla nastolatka to nie tylko stworzenie przestrzeni zgodnej z zainteresowaniami nastolatka. Zarówno duży, jak i mały pokój młodzieżowy wymaga również odpowiedniej organizacji przestrzeni. Ogromną część dorastania stanowi szkoła i nauka. Dlatego ważne jest wybieranie pokoju odpowiedniego dla ucznia, nie tylko dla ładnie prezentującego się młodzieńca. Tym samym wyznaczenie miejsca do nauki jest kluczowe w projektowaniu pokoju.

Warto również zadbać o przestrzeń na książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Nie zapominajmy, że jest to również czas rozkwitu życia towarzyskiego. Młodzież potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, jak i pierwszymi miłostkami. Z tego powodu powinieneś zapewnić nastolatkowi intymną przestrzeń, do której mógłby zapraszać swoich przyjaciół, a później i osoby partnerskie.

Meble, które zapewnią odrobinę przestrzeni do siedzenia znajdziemy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Sklepy te posiadają całkiem imponującą kolekcję mebli dla dorastających dzieci. Możemy znaleźć tam meble do urządzenia każdego pokoju!

Nie zapominajmy też o miejscu do odpoczynku i relaksu. Jeśli wybierzemy odpowiednio neutralny kolor pokoju, nasze dziecko będzie mogło odpocząć, relaksując się i leżąc. W ostatnich czasach popularny u młodzieży jest szary pokój z dodatkami, gdyż żaden z kolorów nie wygląda źle u boku tak neutralnej barwy. Oprócz ogólnego podziału dostępnej przestrzeni należy pamiętać o innych ważnych kwestiach, takich jak oświetlenie.

Duży lub mały pokój młodzieżowy a oświetlenie

Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie te aspekty, może się okazać, że aranżacja pokoju dla nastolatka to bardzo wymagające zadanie. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców pozostawia je specjalistom. Nie oznacza to jednak, że nie można zainspirować się kilkoma pomysłami na sypialnię dla nastolatków. Możesz je później pokazać projektantowi wnętrz, aby dać mu pojęcie o tym, czego oczekujesz.
Oświetlenie ogólne zapewnią w pokoju lampy sufitowe, wiszące lub żyrandole. Oświetlenie strefowe uzyskuje się za pomocą lamp oświetlających sufit ustawionych przy biurku lub łóżku.

Nastolatka siedzi na łóżku w swoim pokoju
https://www.pexels.com/

Mała przestrzeń nie stanowi problemu. Projekt pokoju młodzieżowego na małych powierzchniach

Problem zbyt małej ilości miejsca jest dość powszechnym zagadnieniem, szczególnie w mieszkaniach w blokach. Znalezienie miejsca na naukę dla ucznia, czy na życie towarzyskie nie jest czasem możliwe. Mimo że zarządzanie przestrzenią w takich przypadkach jest znacznie trudniejsze, to jest wciąż osiągalne. Należy wykorzystać wszystkie atuty, jakie daje kształt pomieszczenia.

Jeśli są jakieś wnęki – to świetna wiadomość! Architektura wnętrz jest na tyle rozwinięta, że na pewno znajdziemy mebel, jaki możemy tam wstawić. Można w nich umieścić szafę, biurko, małą sofę lub łóżko, w zależności od wielkości tych przedmiotów. Wysokość pokoju to kolejna cecha, którą chcesz wykorzystać.

Jeśli jest taka możliwość – można zamienić sypialnię dla nastolatków w małe, dwupoziomowe fantazyjne wnętrze. Oczywiście, nie dotyczy to całej dostępnej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest jednak połączenie dwóch poziomów przedmiotów, na przykład poprzez umieszczenie biurka pod łóżkiem na poddaszu. Takie rozwiązanie wymaga bardzo dobrego źródła światła pod biurkiem. Taka opcja jest dobra równo dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Przy dobrym doborze kolorów powinna przypaść do gustu każdemu użytkującemu.

Kolorowy świat nastolatki. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla dziewczynki?

Choć popularne trendy zazwyczaj wykorzystują różne odcienie jednego koloru, to przy wyborze farby do sypialni nastolatki należy zachować szczególną ostrożność. W tym wieku preferencje kolorystyczne szybko się zmieniają i może się okazać, że te piękne żółte lub niebieskie ściany straciły swój początkowy urok dopiero po kilku miesiącach od pomalowania. W takim przypadku polecane są neutralne kolory – beż, szary, biel.

Wybór neutralnych kolorów nie oznacza automatycznie, że pokój nastolatka będzie nudny. Co więcej, jest to rozwiązanie, które stwarza wiele możliwości w zakresie dodatków. Dekoracje można zmieniać w każdej chwili. Dodatkowo przy użyciu neutralnej barwy ścian, możemy wykorzystać meble, jakie stały już w pokoju dziecka wcześniej. Przydatna w takim wypadku jest magia oklejania szafek według własnych preferencji. Zaoszczędzimy na tym paręset złotych. Przy okazji możemy pokazać podopiecznym, jak radzono sobie kiedyś, kiedy dostęp do nowych mebli nie był tak łatwy, jak wydaje się aktualnie. I pokój może nagle stać się odnowioną przestrzenią dla dziecka, dla dziewczynki czy dla chłopca.

Nastoletnia dziewczyna w swoim pokoju z misiem
https://www.pexels.com

Oryginalne i praktyczne ozdoby

Jeśli szukasz pomysłów na sypialnię dla nastolatków, warto skupić się na akcesoriach, które mogą pełnić rolę praktycznych ozdób. Zastanawiasz się, czy jest to możliwe? Na pewno uda się znaleźć odpowiednie dodatki zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

Pokrycie jednej ze ścian farbą magnetyczną lub tablicową to świetny pomysł. W szczególności, gdy pokój ma służyć również jako przestrzeń dla ucznia. Możesz też stworzyć podzieloną przestrzeń – na przykład nad biurkiem. W ten sposób nastolatek będzie mógł napisać na ścianie notatkę lub przypiąć kilka zdjęć z przyjaciółmi. Innym, dość ciekawym pomysłem jest metalowa kratka. Można do niej przyczepić za pomocą klipsów jakieś notatki lub wspomniane już zdjęcia.

Na rynku również można znaleźć praktyczne koszyczki, które do takowej kraty przyczepimy. Daje nam to dodatkową przestrzeń na przykład na przybory. Takie praktyczne miejsca w pokoju młodzieżowym pasują do każdego stylu. Dlatego można je wykorzystać bez względu na to, jaki projekt wybierze nastolatek. Osoby pracujące w sklepach meblowych również powinny pomóc nam w doborze odpowiednich, przydatnych gadżetów, jakie każdy nastolatek powinien w swoim pokoju mieć.

Pomysły na pokój dla nastolatków – dopasowanie do ich zainteresowań

Praktyczność to tylko jeden z aspektów, które powinna zawierać sypialnia dla nastolatka. Drugą, równie ważną kwestią jest nadanie pokojowi nastolatka wyrazistości i charakteru. Nie należy ograniczać tego aspektu, a raczej rozsądnie go zaplanować i wybrać elementy, które będą stanowiły motyw przewodni sypialni dla nastolatka.

Jeśli Twój nastolatek interesuje się filmami fantasy, wybierz kilka plakatów filmowych, które zawisną na jednej ze ścian. Równie dobrze w jego pokoju może znajdować się figura przestrzenna, przypominająca postać z uniwersum, którym zainteresowane jest twoje dziecko. Może to być chociażby wąż czy smok, a jeśli nastolatek bardziej lubuje się w grach, to masz odpowiedź co może okazać się dobrym towarzyszem spędzania czasu we własnej przestrzeni.

Z kolei dla dziewczynki dobrą możliwością będzie postawienie toaletki lub przerobienie biurka na takową. Szuflada, w której będzie mogła trzymać kosmetyki zarówno do pielęgnacji, jak i do makijażu, lub organizery, w których będzie mogła trzymać paletki z cieniami lub pędzle to świetne opcje. Dobrze w tym wypadku również zainwestować w lustro, które pozwoli młodej kobiecie na eksperymentowanie z własnym wyglądem. Jednocześnie nie będzie zajmować wiele miejsca, a byc może wpłynie na optyczne powiększenie małego pokoju młodziezowego.

jasny pokój dla nastolatka
https://www.pexels.com

Pomysły na sypialnię dla nastolatków – przemyślany projekt

Pozornie nieistotne szczegóły często decydują o udanym wystroju wnętrza. Kolor lampki na biurku, dywan na środku pokoju czy nawet pościel. Dla Ciebie może się to wydawać niewarte uwagi, ale dla Twojego dziecka te aspekty mogą być kluczowe.

W ostatnich czasach coraz popularniejsze jest wynoszenie swojej garderoby na zewnątrz i, mimo że dla niektórych wydaje się to być istotą nieładu, to właśnie to może pomóc w utrzymaniu porządku. Postawienie wieszaków w miejscu widocznym sprawi, że dziecko zadba bardziej o ubrania. Przecież widzieć będą to rówieśnicy, kiedy chociażby przyjdą w odwiedziny. A czas dorastania to okres, w którym w szczególności chcemy się wyróżnić na tle innych.

Mówiąc o odwiedzinach rówieśników, czy nawet pierwszych miłostek, warto pamiętać o zadbani o przestrzeń również dla nich. Dodatkowa pufa lub sofa może zdecydowanie uprzytulnić pokój dziecka. Nie musi być to tylko szary pokój z łóżkiem pośrodku. Wręcz przeciwnie. Może się stać oazą naszego dorastającego potomka, który tam będzie chciał odkrywać siebie i o siebie dbać. Właśnie dlatego, kiedy tylko dostaniemy komunikat o nadchodzących zmianach względem przestrzeni naszego dziecka, warto się przygotować, równie mentalnie, merytorycznie, ale dodatkowo finansowo. W końcu dany wystrój i pomieszczenie ma mu posłużyć przez jeszcze kilka lat. Kto wie, może tak pokocha swój pokój, że nawet przy przeprowadzce go ze sobą zabierze. Wtedy możemy być pewni, że wykonaliśmy swoją rolę prawidłowo, stworzyliśmy idealny pokój dla naszego nastolatka!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.