Dom i monety
Finansowanie

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią, kiedy warto wybrać pożyczkę a kiedy kredyt gotówkowy?

Pożyczka hipoteczna? Kredyt hipoteczny? Nie wiesz czym się charakteryzują? Co je odróżnia? Przeczytaj nasz poradnik, a rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Artykuł partnera

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy, który zawierany jest zazwyczaj na wysoką kwotę i długi okres spłaty, dlatego jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości, która jest na rzecz banku. Dodatkowo kredytobiorca poręcza kredyt obecnym i przyszłym majątkiem oraz dochodami. Takie zobowiązanie jest celowe, a to znaczy, że kredyt hipoteczny umożliwia zakup czy remont nieruchomości – sprawdź to na TotalMoney.pl. Tak więc nie można środków pieniężnych otrzymanych w ten sposób przeznaczyć na coś innego.

Kredyt hipoteczny zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego udzielany jest w walucie, w której zarabia kredytobiorca. Co więcej, aby móc o niego wnioskować należy mieć wkład własny wynoszący minimum 10%, ale standardowo 20% wartości nieruchomości. Niższy oznacza konieczność wykupywania ubezpieczenia.

Minimalny okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego to 5 lat, a maksymalny 35 lat. Procedura wnioskowania o tego typu finansowanie jest skomplikowana i czasochłonna. Jednak oprocentowanie kredytu hipotecznego jest znacznie niższe niż gotówkowego.

Pożyczka hipoteczna – co to?

Pożyczka hipoteczna to wsparcie finansowe, jakie można otrzymać od banku lub innej instytucji finansowej, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, której pożyczkobiorca jest właścicielem. Warto wiedzieć, że na gruncie lub lokalu nie może być kredytu.

Pożyczka hipoteczna jest długoterminowa, okres spłaty może wynosić nawet 20 lat. Najczęściej można otrzymać kwotę wynoszącą 70% wartości zastawionej nieruchomości, ale zdarza się, że i 100%.

W związku z tym, że zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości, jej oprocentowanie jest stosunkowo niskie. Z pewnością oferta taka jest bardziej korzystna niż kredyt konsumpcyjny.

Procedura zaciągania pożyczki hipotecznej jest dość czasochłonna, jednak jej plusem jest to, że środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Wiele osób stawia na równi kredyt i pożyczkę hipoteczną, z uwagi na podobną nazwę. Mylące jest również to, że w obu przypadkach zabezpieczeniem zobowiązania jest hipoteka. Jednak jest ogromna różnica między tymi produktami.

Kredyt hipoteczny jest pożyczką celową. Można go zaciągnąć tylko i wyłącznie na zakup nieruchomości, jej modernizację lub remont. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na kupionej nieruchomości, która stanie się własnością kredytobiorcy dopiero w momencie, gdy spłaci zobowiązanie.

Z kolei pożyczka hipoteczna jest skierowana do osób, które mają już nieruchomość, co więcej nieobciążoną kredytem. W sytuacji, gdy chcą pozyskać środki na jakiś cel, mogą skorzystać z pieniędzy niejako „ulokowanych” w posiadanej nieruchomości.

Kiedy warto wybrać pożyczkę a kiedy kredyt gotówkowy?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej postawić na pożyczkę hipoteczną czy na kredyt gotówkowy. Oczywiście w sytuacji, gdy posiadają jakąś nieruchomość, a potrzebują środków pieniężnych na jakiś cel. Z uwagi na to, że oprocentowanie kredytu gotówkowego jest wyższe niż pożyczki hipotecznej, bardziej opłaca się wziąć to drugie.

Niektórzy jednak uważają, że to duże ryzyko – zastawiać własny dom czy mieszkanie. Warto jednak wziąć po uwagę coś innego. Decyzja w sprawie przyznania kredytu gotówkowego jest często ekspresowa. Oczywiście pod warunkiem, że ma się wystarczającą zdolność kredytową i nienaganną historię kredytową.

W przypadku pożyczki hipotecznej procedura jest dość długotrwała. Zgromadzić należy wiele dokumentów, poczekać na wpis do księgi wieczystej nieruchomości. To może odstraszać, choć korzyści ekonomiczne często wygrywają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.