Koza do ogrzewania cena
Dom Technologia Wyposażenie domu

Kozy do ogrzewania – koszt, montaż, eksploatacja

Kozy to wolno stojące piece kominkowe. Swoją nazwę zawdzięczają poprzez unikalny kształt. Wielkością z powodzeniem dorównują kózkom pasącym się na zboczach gór. Ale przejdźmy do rzeczy. Jako ulubione piece kominkowe Polaków kozy cenimy ze względu na koszty eksploatacji i ogrzewania. W tym artykule opowiemy o rzeczach praktycznych dotyczących posiadania pieca.

Przekażemy informacje na temat średnich kosztów ogrzewania. Spróbujemy zamontować, piec we własnych 4 kątach. Delikatnie zaczepimy o historię kozy na węgiel, a na zakończenie spróbujemy podać małe podsumowanie wszelkich informacji.

Historia kozy kominkowej

Piec kominkowy typu koza to wynalazek pochodzący z Włoch. Został stworzony w Piemonte przez rzemieślnika Pietro Reasso. Jego pierwszy piec pochodzi z roku 1700 i nosi nazwę Franklin. Nazwa ta odnosi się do znanego naukowca Benjamina Franklina, którego uważamy za największego twórcę teorii konwekcji. Pierwsze piece były wykonywane z ceramiki. Z czasem projekt był modyfikowany o coraz to nowoczesne udogodnienia. Klasyczny piec otrzymywał większe drzwiczki oraz palenisko.

W latach XIX wieku piece kaflowe zostały zastąpione przez systemy ogrzewania. Tutaj zaczyna się mała trasformacja pieca typu koza. Kaflowa konstrukcja została zastąpiona żeliwem. Z uwagi na możliwość przetopu metali i tworzenia odlewów. Jako materiał trwały żeliwo stosunkowo równo oddaje ciepło. Warto zauważyć, że piece żeliwne dają się łatwo formować. Koza była łatwa w montażu i początkowo o wartości takiego pieca decydowały względy czysto praktyczne: ogrzewanie, gotowanie.

Dużo mówi się o nowoczesnych piecach z płaszczem wodnym. Jak pokazuje historia piece tego typu, nie są nowym wynalazkiem. Już w 1910 roku francuska wytwórnia Mennesson opatentowała rozbudowany system ogrzewania domu poprzez wolnostojący ozdobny pieco-kominek podłączony do kaloryferów.

Jakie są koszty ogrzewania piecem wolno stojącym?

Ten temat to najchętniej wyszukiwana fraza w sieci. Poza kosztami montażu ogrzewania, które poznacie Państwo, powiemy jakie koszty generuje piec kominkowy typu koza.

Na początek zaczniemy od opału. Aby mieć piec kominowy na węgiel i drewno koniecznie trzeba przeznaczyć około 700-800 złotych kosztów opału za jedno pomieszczenie. Powiedzmy, że będzie to strefa dzienna o powierzchni 24,5 m2 i wysokości 3 m — wielkość małej kawalerki. Cena drewna do kozy odnosi się do opału o długości 3,5 metra.

Poza drewnem piec kominkowy typu koza może być rozpalany na pellet. W tym przypadku koszty rozkładają się następująco:

Za roczne korzystanie z pieca kominkowego wykorzystamy około 800-900 kg surowca. Doliczając do tego koszt eksploatacji pieca na poziomie 700 złotych to stawka za sam pellet do kozy grzewczej zapłacimy 950 złotych za tonę.

Warto wspomnieć o kosztach pielęgnacyjnych. Cena usług czyszczących może sięgać w granicach 800 złotych. Przykładowo: koza wymaga czyszczenia przewodu kominowego za 100 złotych. Do ceny kozy należy doliczyć koszt rocznej konserwacji.

Jako koszty awaryjne należy wliczyć ceny naprawy kozy, które mogą się wydarzyć w każdej chwili.

Jak montować, piec typu koza? 

Montaż pieca typu koza do ogrzewania nie jest dość skomplikowany. Urządzenie można podłączyć do dwóch typów przewodów: kominowego lub wentylacyjnego. W przypadku braku posiadania obu rozwiązań kozy do ogrzewania wymagają specjalnej zabudowy.

Krok I 

Na przewodzie kominowym mocujemy tzw. trójnik. Do niego przyłączamy przewód odprowadzający dym.

Krok II 

Na stykach stalowej rury ze ścianą nakładamy specjalną masę żaroodporną. Po jej wyschnięciu nakładamy nowy tynk.

Krok III 

Masa żaroodporna zostaje zamaskowana stalową rozetą. Wsuwamy ją na króciec trójnika, który wystaje ze ściany.

Krok IV 

Przygotujemy podłoże niepalne pod kominkiem.

Krok V 

Ustawiamy kozę pod przewodem kominowym, stosując poziomicę.

Krok VI 

Na króciec wylotu spalin nakładamy stalową rurę. Może on być ustawiony do tyłu lub do góry, wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy.

Krok VII 

Łączymy przewód odprowadzający z krućcem trójnika przy pomocy 90-stopniowego kolanka. W celu zachowania szczelności instalacji do kozy warto zakupić otwór rewizyjny.

Krok VIII

Na zakończenie sprawdzamy, czy przewód odprowadzający dym jest równo przymocowany do pieca kominkowego. 

Koszty eksploatacji piecyka. Czy warto mieć piec kominkowy tego typu?

Sam zakup kozy w domu nie jest wysoki. Tanie modele kozy grzewczej możemy nabić już od około 1000 złotych. Tego rodzaju urządzenia są opalane głównie węglem. Do opalania można skorzystać także z drewna lub drzewnego brykietu. Najtańsze rozwiązania są wykonane z żeliwa w połączeniu ze stalą i szamotem. Jest to najprostszy typ pieca, który możemy nabyć na stronach internetowych. Dodatkiem do piecyka jest mała szufladka na pozostałości po procesie spalania, m.in. popiół.

Na rynku występują także urządzenia, gdzie cena ich przekracza 10 tysięcy złotych. Najdroższe egzemplarze pieca kaflowego wynoszą około 20-25 tysięcy złotych. Są to kozy, które swoim wyglądem przypominają obiekty zabytkowe.

Droższe piece wolnostojące są wykonane z kafli. Materiał ten wychodzi powoli z użytku. Jednakże ozdobne kafle przeszły swoją metamorfozę. Poza tradycyjnym, wyglądem prosto z wiejskich pomieszczeń piece kaflowe mogą wyglądać bardzo nowocześnie. A to za sprawą połączenia kafli w kolorach beżu, szarości czy brązów. Rozwiązania powyżej 10 tysięcy posiadają różnorodne technologie wspomagania m.in. filtry mikropyłów. W opisach droższych rozwiązań możemy doszukać się informacji o filtrach do cyrkulacji powietrza albo o innowacjach samoczyszczących m.in. pianoceramiczny filtr.

Poza drewnem opałowym możemy skorzystać z kóz na pellet. Cena takiej kozy waha się w granicach od 4 tysięcy złotych do 22 tysięcy. W zależności od ceny kozy rozwiązania technologiczne ulegają zmianie. Najdroższe modele posiadają płaszcz wodny do ogrzewania wody.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne posiadają moduły elektryczne do obsługi całej pracy urządzenia. Za ich pomocą można m.in. dokonywać licznych ustawień, tj. temperatura czy czas działania.

Jako ciekawostkę dodam, że niektóre piece kaflowe posiadają wbudowany piekarnik. Jest on głównie przeznaczony do wypieku przekąsek z ciasta do pizzy. 

Koza ceny

Koza do ogrzewania domu
Źródło: Freepik.com

Do ceny samej kozy koniecznie trzeba doliczyć dodatkowe elementy. Do odprowadzania produktów spalania konieczne jest zużycie przewodu dymowego. Za taki element zapłacimy średnio 75zł za metr bieżący.

Koza – ceny montażu

W grę wchodzi także montaż. Średnia cena montażu waha się w granicach 500-600 złotych. Za montaż pieca kominkowego typu koza można wziąć się samodzielnie. Jednakże istnieje ryzyko utraty gwarancji na dane urządzenie. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest wysłanie zapytania ofertowego do firmy serwisującej piece kominkowe.

W cenę montażu kozy do ogrzewania powinna wchodzić szczegółowa ekspertyza techniczna. Poza standardowymi krokami, które omówiliśmy na początku, firma powinna przeprowadzić ekspertyzę wszelkich przyłączy i orientacyjnych podłączeń przewodów dymowych.

Jeśli chodzi o prawidłowości w zakresie wykonania instalacji pod kozy do ogrzewania, można sugerować się naszymi poradami montażowymi. Jeśli Państwo nie mają w planach samodzielnego montażu nasza wiedza może być sposobem na rozeznanie, czy fachowiec dane przyłączenie robi prawidłowo. Dzięki czemu macie Państwo pewność, że w trakcie użytkowania nie pojawią się liczne problemy z instalacją. Na zakończenie fachowiec powinien przeprowadzić test pieca typu koza. Na tej podstawie uzna, czy instalacja nie wymaga dodatkowych poprawek.

Podsumowanie

Aby mieć piec kominkowy trzeba liczyć się z cenami od 1000 złotych do 20 000 złotych za sam piec. Za sam montaż zapłacimy 500-600 złotych. 

Do ceny koniecznie trzeba doliczyć montaż około 600-700 złotych i przewód dymowy o wartości 75 zł/za metr.

Korzystanie z pieca wymaga użycia surowca energetycznego: drewna lub pelletu. W zależności od wyboru cena wynosi:

  • 600-700 złotych za drewno,
  • 900 złotych za pellet.

Do cen można wliczyć koszty konserwacji za około 500-700 złotych i czyszczenia rury dymowej 100 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.