Zainstalowane panele fotowoltaiczne na dachu domu pod odpowiednim kontem
Dom

Konstrukcje wsporcze dla paneli fotowoltaicznych – co musisz o nich wiedzieć?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być zainstalowana pod odpowiednim kątem, który zapewnia optymalny uzysk energetyczny. Istotny jest również sposób montażu paneli. Materiał pokrycia dachowego oraz jego nachylenie to czynniki, od których zależy system montażu instalacji fotowoltaicznej. W odpowiednim montażu paneli słonecznych kluczowe są konstrukcje wsporcze. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Istota konstrukcji wsporczych

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, jednak układ mocowania pełni równie istotną funkcję. Od konstrukcji wsporczej zależy w jaki sposób umiejscowione będą panele fotowoltaiczne. Istotne jest, aby dobrać odpowiednie mocowanie do typu pokrycia dachowego. Inny typ konstrukcji wsporczej będzie odpowiedni dla dachów krytych dachówką, a inny do pokrytych blachodachówką lub blachą. Jeszcze inną specyfikę posiadają systemy mocowań na gruncie lub na dachach płaskich.

Firma SunErgo z Poznania zapewnia profesjonalny dobór odpowiednich konstrukcji wsporczych dla każdej instalacji. Skorzystaj z informacji dostępnych na ich stronie internetowej: https://sunergo.pl

Mocowanie fotowoltaiki na dachach skośnych

Sposób mocowania fotowoltaiki na dachach skośnych zależy od pokrycia dachowego. W przypadku dachów pokrytych dachówką, optymalnym rozwiązaniem jest zamocowanie paneli fotowoltaicznych za pomocą specjalnych haków. System ten nie ingeruje znacząco w pokrycie dachowe, dlatego jest bezpieczniejszy i nie powoduje dużego ryzyka rozszczelnienia dachówki. Ważne jest również, aby zastosować odstęp separacyjny między hakiem, a dachówką. Dzięki niemu hak nie będzie wywierał dużego nacisku na dachówkę. Brak wolnej przestrzeni może spowodować pęknięcie dachówki.

Nieco inny montaż występuje w przypadku pokrycia dachu blachodachówką. W tym przypadku mocowanie paneli fotowoltaicznych odbywa się za pomocą szpilek wkręcanych do krokwi konstrukcji dachowej. Problematyczne może okazać się jednak utrzymanie odpowiedniej szczelności połączenia. Uszczelki, które mają za zadanie zabezpieczenie przejścia śruby przez blachę, nie zawsze gwarantują wieloletnią szczelność. Z tego względu warto dodatkowo zabezpieczyć nawiercane miejsca w celu ochrony przed korozją oraz rozszczelnieniem. W przeciwnym razie konieczny może okazać się demontaż paneli fotowoltaicznych i naprawa dachu.

W przypadku dachów pokrytych blachą trapezową o grubości min. 0,6 mm, możliwe jest zamocowanie paneli fotowoltaicznych bezpośrednio do blachy. W tego typu montażu jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest mocowanie krótkiej szyny do górnej części trapezu. Innym popularnym sposobem montażu paneli do blachy trapezowej jest mocowanie do boków trapezu. W przypadku mocowania bezpośrednio do blachy, konieczne jest zastosowanie specjalnych podkładek uszczelniających, które zapobiegają przecieraniu się blachy oraz jej korozji.

Mocowanie fotowoltaiki na dachach płaskich

Na dachach płaskich stosuje się najczęściej trzy systemy mocowań. Pierwszym z nich jest mocowanie do konstrukcji dachu. Rozwiązanie to polega na zamocowaniu dolnej części trójkątów konstrukcji wsporczej do stropu. Konstrukcja ta pozwala na dopasowanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli, ale nie jest łatwa w wykonaniu, a także determinuje dokładne uszczelnienie miejsc naruszonych podczas montażu konstrukcji.

Kolejnym rozwiązaniem są systemy dociążane, które bazują na dodatkowym obciążeniu balastem. Obciążenie wynosi ok. 56 kg na jeden moduł fotowoltaiczny o klasycznych wymiarach. Dzięki temu system w mniejszym stopniu ingeruje w powierzchnię dachu. W przypadku systemu dociążanego wymagana jest odpowiednia nośność konstrukcji dachowej.

Systemem, który nie wymaga mocowania do konstrukcji dachu jest system samonośny, w którym balast układany jest na obrzeżach wsporników. Największą zaletą systemu samonośnego, jest możliwość łatwego przemieszczania instalacji oraz szybkość montażu. Minusem jest możliwość ustalenia kąta nachylenia jedynie do 15 stopni – optymalne nachylenie zawiera się w przedziale 20-40 stopni.

Przygotowując się do montażu fotowoltaiki warto pogłębić swoją wiedzę na temat korzyści i zagrożeń płynących z różnych rodzajów konstrukcji wsporczych dla paneli fotowoltaicznych. Od niej zależeć będzie nie tylko późniejszy uzysk energetyczny, ale również stan techniczny instalacji oraz powierzchni dachu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.