Kominki na tarasie
Ogród

Kominek na tarasie – jaki wybrać? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania

Większość z nas lubi poczuć namiastkę letnich temperatur w chłodne zimowe dni. Choć ci z nas, którzy mieszkają w blokach, mogą jedynie podkręcić kaloryfery, to osoby, mające domy, mogą zdecydowanie bardziej poszaleć w wyborze ogrzewania. Co ciekawe, dziś możemy poczuć ciepło nie tylko wewnątrz domu, ale także na zewnątrz. I to nawet w środku zimy. Jak? Dowiemy się tego po przeczytaniu poniższego artykułu.

Krótka historia kominków

Ciekawostką jest to, że kominki pojawiły się już w starożytnym Rzymie. Pełniły funkcje ognisk domowych. Jednak znacznie różniły się wyglądem od tych, które są teraz dostępne na rynku. Przede wszystkim były znacznie większe, mniej efektowne. Budowane były z cisów kamiennych, czyli bloków kamiennych, najczęściej w kształcie prostokąta. Wnętrze wykładane było cegłą. Z biegiem lat kominki zyskiwały coraz większą popularność. Szczególnie dzięki temu, że dawały ogrom ciepła, które było niezbędne do ogrzania, zwłaszcza sporych rozmiarów pomieszczeń.

Czasy zaczęły się zmieniać, style architektoniczne również. Jednak nie zapomniano przy tym o kominkach. Zaczęto je ulepszać, ozdabiać i mimo że były one już sporych rozmiarów, to nadal je powiększano. Około XVI wieku, w dobie renesansu, kominki były już znane praktycznie na całym świecie. W większej części Europy kominki były wyznacznikiem tego, kto, jaki miał status społeczny i majątkowy.

W pierwszej połowie XX wieku zaczęto zauważać, że ogromnych rozmiarów kominki nie są konieczne. Wtedy powstały pierwsze propozycje na znacznie mniejsze ogrzewacze pomieszczeń. Nie zrezygnowano jednak z gustownych zdobień, które możemy spotkać do dziś. Ponadto, z upływem lat, kominki nie tylko ogrzewały domy, ale stały się również inspiracją do wystroju wnętrz.

Od ognia do prądu i gazu

Choć tlący się ogień i trzask palonego drewna to coś wspaniałego, to inżynierowie postanowili podążać za duchem czasu i wprowadzić pewne zmiany. Dziś do naszych wnętrz możemy zakupić kominki zasilane prądem, gazem, drewnem, czy płynnym paliwem. Jednak przed wyborem konkretnego ogrzewacza, a także paliwa, którym będzie napędzany, warto najpierw stwierdzić jaką funkcję kominek będzie spełniał w naszym domu.

Przede wszystkim zdecydujmy, czy nasz kominek będzie pełnił funkcję ozdobną w konkretnym pomieszczeniu, czy może ma nam zapewnić ciepło w całym domu. Moglibyśmy powiedzieć, że przecież po to jest kominek, aby ogrzewał cały dom. Jednak możemy kupić taki rodzaj, który dostarczy ciepła tylko do jednego pomieszczenia.

Obecnie nie musimy wstawiać ogrzewania tylko wewnątrz domu. Coraz większą popularność zyskują kominki zewnętrzne, które można postawić na tarasie, czy w ogrodzie.

Jednak kominki ogrodowe pełnią raczej rozbudowaną wersję grilla, która ma także odpowiednio się prezentować.

Jak wybrać kominek tarasowy?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą nam podjąć najlepszą decyzję. Po pierwsze wielkość. Jeśli mamy duży taras, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz kominek także był większych rozmiarów. Jeśli jednak mamy niewielką powierzchnię do wykorzystania, to lepiej pomyśleć o minimalistycznym wyborze.

Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na nasz wybór, powinien być materiał, z którego kominek zewnętrzny będzie wykonany. Mamy do wyboru cegłę, żeliwo, czy stal. Poza tym musimy zdecydować się na to, jakim paliwem będziemy się ogrzewać w chłodne dni i wieczory.

Nie zapominajmy także o tym, aby nasz kominek był dopasowany pod względem estetycznym do innych rzeczy wypełniających taras. Wszystko powinno do siebie pasować! Możemy zaczerpnąć inspiracji z katalogów tematycznych bądź internetu.
Poniżej przedstawimy kilka propozycji kominków zewnętrznych, dzięki którym nasz taras zupełnie się odmieni.

Kominek stalowy z siatką 360 stopni

Jest to kominek, który swoje zastosowanie znajdzie zarówno na małych, jak i dużych tarasach. Jego kształt nieco przypomina stożek, a wykonany jest ze stali. Komora paleniskowa kominka jest otoczona specjalną siatką wokół całej osi, dlatego mówimy o 360 stopniach. Paliwem tego konkretnego modelu jest drewno bądź brykiet drzewny. Ogrzewacz posiada też ruszt na którym, możemy przyrządzić jedzenie. Kominek jest niewielki i niezbyt ciężki. Można używać go również w trakcie deszczu, pod warunkiem, że użyjemy specjalnej osłony.

Biokominek na taras, jaki wybrać?

Biokominki, to rozwiązanie dobre dla tych z nas, którzy cenią sobie wygodę i ekologię. Jak się okazuje ci, którzy mieszkają w blokach, również mogą cieszyć się ciepłem domowego ogniska, dzięki biokominkom. To właśnie biokominki możemy zainstalować w mieszkaniach, nie pytając nikogo o pozwolenie. Spowodowane jest to tym, że biokominki nie wymagają odprowadzania dymu na zewnątrz.

Od jakiegoś czasu możemy również kupić biokominek na taras, czy inną wolną powierzchnię, którą posiadamy poza domem. Sprawdzają się one nawet na balkonach.

Biokominek to godny następca kominka opalanego drewnem. Do biokominków wykorzystujemy specjalny płyn ekologiczny, który zasila urządzenie i pozwala cieszyć nam się ciepłem.

Dziś ofert tego typu kominków jest naprawdę wiele. Możemy kupić je w różnej wielkości, o nietypowym kształcie, czy ozdobione różnorakimi wzorami.

Wybierając biokominek na taras nie powinniśmy kierować wyłacznie jego wyglądem, nawet jeśli się nam spodoba. Warto pamiętać, że oprócz wyglądu liczy się funkcjonalność, a także wydajność. Do tego zakupu musimy podejść z głową, tak aby nie żałować decyzji podjętej pod wpływem chwili.

Czy kominki na gaz to dobry wybór?

Ogrzewacze gazowe, w odróżnieniu od tradycyjnych kominków, nie potrzebują podłączenia do komina. Jednak musimy mieć możliwość podłączenia go do przewodu powietrzno-spalinowego. Dzięki temu kominek ma możliwość wydalania dymu na zewnątrz, a także pobierania świeżego powietrza, które jest niezbędne w procesie spalania. Musimy również dostarczyć do kominka źródło gazu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ciepłem.

Tradycyjne kominki, czy nadal są modne?

Choć wspominaliśmy o tym, że biokominek na taras to idealny następca tego tradycyjnego, to nie możemy zapominać, że one nadal są w użyciu i cieszą się niemałą popularnością. Mimo że biokominki czy ogrzewacze gazowe są o wiele bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze to kominki opalane drewnem nie wyszły z mody. Najczęściej wybierane są przez osoby, które nie lubią minimalizmu i wolą tradycyjne urządzenia. Użytkownicy tego typu kominków zewnętrznych swój wybór najczęściej argumentują zapachem palonego drewna i iskrami, które wydobywają się z paleniska. Kominki tradycyjne najczęściej budowane są z kamienia. Jednak te nowocześniejsze powstają również z metali.

Opał do kominka zewnętrznego
Źródło: Freepik.com

Zalety posiadania kominka stalowego z siatką 360 stopni

Przede wszystkim główną zaletą tego kominka jest jego wielkość i ciężar. Dzięki temu, że jest niewielki i lekki możemy go w każdej chwili przenieść bądź schować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zadanie ułatwia nam też to, że ten kominek tarasowy nie jest podłączony do żadnej instalacji. Ponadto siatka znajdująca się na kominku pozwala nam oglądać ogień z każdej strony. Plusem jest też to, że możemy przygotować w nim jedzenie z rusztu, a także to, że mamy możliwość używania go w deszcz.

Wady

Największą wadą jest paliwo, czyli drewno bądź brykiet drzewny. Nie możemy w kominku palić słabej jakości drewnem, ponieważ zanieczyścimy powietrze i będziemy narażeni na grzywnę. Musimy wybrać drewno wysokiej jakości.

Zalety biokominka

Przede wszystkim jest to kominek ekologiczny, używając go, nie zatruwamy środowiska. Jest ich coraz więcej na rynku, więc mamy większy wybór podczas zakupów. Ponadto nie musimy się martwić o to, że jakaś iskra wypadnie z ognia i spowoduje pożar. 

Zalety ogrzewacza gazowego

Przede wszystkim nie musimy podłączać go do komina. Podłączenie kominka do instalacji gazowej powinno być wykonane przez specjalistę. Dzięki czemu nie będziemy narażeni na zatrucie. Jednak większość tych kominków ma specjalne czujniki i kontrolki, które w razie awarii samoistnie gaszą płomień i wyłączają kominek. Kolejnym plusem ogrzewania gazowego jest łatwość rozpalania, ponieważ używamy do niego tylko zapalniczki, albo pilota.

Wady

Główną wadą jest to, że jeśli chcemy przenieść kominek, to musimy odłączyć go od instalacji gazowej i przewodu powietrzno-spalinowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.