Lekarz ogląda zdjęcie z mobilnego aparatu rentgenowskiego
Po godzinach

Kiedy przydaje się mobilny aparat rentgenowski?

Zdjęcie RTG w 2022 roku to wciąż najbardziej popularna z metod diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się ją w takich dziedzinach medycyny jak ortopedia czy pulmonologia. Nowoczesne aparaty rentgenowskie to skanery, dzięki którym przy zdecydowanie mniejszych – niż jeszcze kilka lat temu – dawkach promieniowania, możliwe jest szybsze wykonanie badania, w bezpieczny i komfortowy dla pacjenta oraz obsługującego urządzenie sposób. Wśród wielu modeli skanerów RTG z którymi możemy spotkać się w szpitalach, są także mobilne aparaty rentgenowskie. To właśnie tego typu urządzeniom do diagnostyki obrazowej poświęcony będzie ten artykuł. Gdzie znajdują zastosowanie mobilne systemy? Jakie zalety posiadają te niesamowicie kompaktowe (w porównaniu do klasycznego aparatu RTG) konstrukcje? O tym w dalszej części. Zostańcie z nami!

Jakie zalety ma mobilny aparat rentgenowski?

Największymi atutami, którymi mogą pochwalić się mobilne systemy rentgenowskie, są wysoka mobilność, która poniekąd jest efektem kolejnego atutu, tj. kompaktowej konstrukcji. W praktyce, konstrukcja tego typu umożliwia bezproblemowy transport takiego urządzenia oraz łatwe przemieszczanie go w miejsca, w których w danym momencie jest on potrzebny. Transport mobilnych aparatów RTG jest możliwy nie tylko dzięki niewielkim rozmiarom urządzenia, ale także dzięki temu, że zostało ono wyposażone w kółka oraz elektryczne wspomaganie sterowaniem. Kolejny atut, który także jest powiązany bezpośrednio z rozmiarami urządzenia sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystywać do badania nawet w bardzo małych gabinetach lub pomieszczeniach.

Mobilny aparat RTG na szpitalnej izbie przyjęć

Niewielkie gabarytowo, mobilne systemy RTG okazują się być sprzętem nieocenionym na szpitalnej izbie przyjęć, gdzie umożliwiają one wykonanie badania w maksymalnie szybkim tempie, od razu po trafieniu poszkodowanego / pacjenta do szpitala. Osoby, która trafia na taką izbę – nierzadko w stanie krytycznym – nie trzeba wówczas wozić po całym szpitalu, który jest zwykle spory, w poszukiwaniu pracowni radiologicznej. Ogranicza to także czas stracony na czekanie w kolejkach (z pracowni RTG korzystają też osoby z zewnątrz szpitala). Należy mieć na uwadze, że w momencie, gdy trwa walka o ludzkie życie, nawet sekundy mogą okazać się kluczowe. Znajdujący się na izbie mobilny aparat rentgenowski to rozwiązanie zbawienne, które służy tylko i wyłącznie pacjentom z izby, i prawdopodobnie uratowało już niejedno ludzkie życie.

Zdjęcie RTG

Idealne rozwiązanie dla małych, prywatnych klinik

Rentgenowskie systemy mobilne to fenomenalne rozwiązanie dla prywatnych, niewielkich rozmiarowo klinik, które nie mają warunków lokalowych do uruchomienia u siebie specjalistycznej pracowni RTG, bogato wyposażonej w klasyczne, pełno gabarytowe, urządzenia stacjonarne. Wówczas, by zapewnić pacjentom możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań, tego typu kliniki decydują się właśnie na urządzenia mobilne.  

Mobilny aparat rentgenowski – rozwiązanie dla prywatnych gabinetów ortopedycznych oraz pulmonologicznych

Sytuacja z prywatnymi gabinetami pulmonologicznymi (zajmującymi się chorobami płuc) oraz ortopedycznymi wygląda podobnie jak z klinikami. Jako że są one zwykle niewielkie pod względem metrażu, lekarze chcąc oferować pacjentom pełen pakiet badań, decydują się właśnie na zakup do gabinetu mobilnych aparatów RTG. Nieduże gabaryty sprawiają, że są one w stanie zmieścić się nawet w tych najmniejszych gabinetach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.