Mężczyzna montujący solary
Dom Technologia

Jakie jest koszt kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego?

Instalacja solarna to ekologiczny sposób na ogrzewanie wody. Tego typu rozwiązanie może być wspomaganiem dla tradycyjnego systemu ogrzewania. W przeliczeniu średnich kosztów jet to dość poważna inwestycja. Jednakże z czasem możemy liczyć na duże zwroty wydatków danego przedsięwzięcia. W zależności od wyboru rozwiązania ceny mogą znacznie ulegać zmianom. Poza typem kolektora ważne są także instalacje dodatkowe. Mowa tu o zasobnikach, regulatorach, które mogą znacznie podnieść koszty domowej instalacji.

Na szczęście udało nam się przeanalizować średnie koszty montażu solarów. Na podstawie cen poznasz znaczące różnice pomiędzy danymi typami rozwiązań. Z pewnością nasz artykuł pomoże Ci się zapoznać z cennikiem usług montażu instalacji kolektorów słonecznych. Z nasze publikacji, dowiesz się o średnich koszta opłacalności oraz produkcji ciepła do ogrzewania wody.

Dlaczego warto montować kolektory słoneczne? 

Kolektory słoneczne są sposobem na profesjonalne ogrzewanie wody. Energia pozyskiwana ze słońca pozwala na ogrzanie wody. Kolektory potrafią część energii przetworzyć na materiał grzewczy. Energia jest dobrym zamiennikiem stosowania paliw kopalnych. Wytworzona ze słońca ogranicza poziom dwutlenku węgla.

Dla nabywców instalacji ważne są oszczędności. W przypadku projektowania domów instalacje solarne pozwalają na zaoszczędzenie energii. Hasła marketingowe często określają kolektory słoneczne jako darmowe źródło ciepła. Niestety, ten rodzaj określenia wymaga doprecyzowania. Początkowo montaż instalacji kolektorów słonecznych wymaga sporego zastrzyku gotówki.

Podsumowując: kolektory słoneczne to bardzo dobra inwestycja, która zwraca się po kilku latach użytkowania.

Przykładowe rodzaje instalacji kolektorów słonecznych 

Na rynku dostępnych jest kilka typów instalacji. Ich krótkie omówienie może pomóc w doborze inwestycji. Na dachach domów można montować następujące typy kolektorów słonecznych.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie — to najpopularniejszy typ kolektora do zastosowań domowych. Jest on stosowany do ogrzewania ciepłej wody w wielu obiektach mieszkalnych. Solary płaskie można wykorzystywać do stworzenia ogrzewania podłogowego. Można je użyć jako urządzenie do dodatkowego dogrzewania pomieszczeń np. w sytuacji przyjmowania gości.

Są stworzone ze szkła konstrukcyjnego o grubości 3,2 mm. Kolektory posiadają drobne elementy z aluminium i miedzi. Pełnią rodzaj absorbera. Rury miedziane oraz blachy pozwalają na skuteczną separację wewnętrznych paneli grzewczych. Pojedynczy panel waży około 38 kg.  Zajmuje 2,51 m² powierzchni (2033 mm × 1244 mm).

Mają wiele dobrych cech. Kolektory płaskie posiadają proste systemy mocowania. Cena wraz z montażem płaskich solarów jest stosunkowo niska. To najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku. Koszt solarów wynosi 2 000 złotych netto.

Słoneczny kolektor ciśnieniowy

Słoneczny kolektor ciśnieniowy — na dachach domów lądują kolektory próżniowe. Jest to rodzaj nieco bardziej rozbudowanego systemu niż znane nam klasyki. W praktyce są to urządzenia, gdzie zasilanie składa się w postaci rurek wypełnionych próżnią. Cała konstrukcja grzewcza składa się głównie ze szkła. Rurki są ułożone równolegle względem siebie. W kolektorach ciśnieniowych za absorbent odpowiada metalowa blaszka. Czasem, zamiast blaszki możemy zaobserwować metalowe rurki pokryte wewnątrz glikolem. Z absorbera w rurce szklanej, z kolektora ciśnieniowego, pochłaniane promieniowanie słoneczne trafia do szyny zbiorczej, tj. rurki, przez którą przepływa roztwór glikolu. Cała konstrukcja jest dodatkowo otoczona obudową ochronną. W skład otoczki wchodzi lustro paraboliczne, które odpowiada za odbijanie światła słonecznego.

Tego rodzaju rozwiązania warto wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nadaje się jako wspomaganie centralnego ogrzewania. Liczne zabezpieczenia na wypadek warunków pogodowych z powodzeniem można stosować w rejonach występowania gradu, mrozu oraz wahań temperatury. Kolektor słoneczny ciśnieniowy może być montowany w miejscach o słabym nasłonecznieniu.

Za słoneczny kolektor ciśnieniowy możemy zapłacić około 2500 złotych netto. Z uwagi na zastosowane materiały słoneczny kolektor ciśnieniowy jest znacznie mniejszy niż standardowy kolektor. Jego wymiary to 1,16 m²– 1652 mm × 702 mm. Wagowo słoneczny kolektor ciśnieniowy wynosi 19 kilogramów.

Dodatkowe elementy instalacji kolektorów słonecznych

Koszt kolektorów słonecznych
Źródło: Freepik.com

Poza kolektorami słonecznymi musimy wziąć pod uwagę elementy zasilania. W skład całościowego systemu wchodzą 3 elementy:

  • Zasobnika cieplej wody użytkowej — to urządzenie do ciepłej wody użytkowej. Jego zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury w zbiorniku. Pod solary na ciepłą wodę wykorzystuje się zasobnik biwalentny. Jego działania polega na ogrzewaniu oddzielnych wężownic. Za pośrednictwem dodatkowej wężownicy grzewczej umieszczonej w zasobniku woda ogrzewana jest również przez kocioł grzewczy.
  • Stacji solarnej – to urządzenie to bezpośredniego ładowania urządzeń elektronicznych. Energia do ładowania pochodzi z paneli fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu wbudowanych gniazd USB A lub 230V do zasilania np. laptopa, tabletu czy telefonu komórkowego można całkowicie przenieść swoją pracę na zewnątrz.
  • Regulatora solarnego – to rodzaj panelu sterującego. Pozwala na podstawową zmianę parametrów. Panel sterujący umożliwia zmiany: temperatury, moc chwilowa wyrażona w Kw.

Elementy pod solary warto doliczyć do kosztów instalacji. Przykładowe ceny gotowych zestawów przyłączeniowych mogą się znacznie różnić. Średnie ceny kompletów solarnych kosztują od 100 do 300 złotych. Zestaw w takim przedziale cenowym zawiera akcesoria do obudowy czujnika, przyłączy oraz separatorów. Większe akcesoria, tj. stacja solarna, zasobnik biwalentny to koszt od 10 tys. złotych. Do kosztów dodatkowych warto doliczyć systemu mocowania do dachów. Ich koszt może być znacznie wyższy w przypadku dachów płaskich.

Powierzchnia kolektorów ciśnieniowych, a ich sprawność

Liczba paneli kolektorów ciśnieniowych jest uzależniona do wielu czynników. Jednym z nich jest zapotrzebowanie na wodę użytkową. Dla lepszego zobrazowania sytuacji wykorzystamy zapotrzebowanie na wodę użytkową dla 4-osobowej rodziny. W celu przeprowadzania czynności higieniczno-gospodarczych 4-osobowa rodzina potrzebuje około 180 litrów wody w temperaturze około 45 stopni.

Aby móc śmiało korzystać z ciepłej wody wystarczą 3 ciśnieniowe kolektory. Wykorzystanie tego rodzaju systemu pozwala na absorpcję promieni słonecznych do 2,33 m² powierzchni. Tego rodzaju system pozwala na oszczędności na poziomie 52%. Im większa powierzchnia kolektora, tym pochłaniana energia nie zawsze jest większa. Optymalne pokrycie zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody użytkowej powinno mieścić się w przedziale 55–60% rocznie. Nadwyżka spowodowana wyższą pracą kolektora może wpływać negatywnie na proces użytkowy. Energia, która nie została wykorzystywana nie kumuluje się. Najczęściej trafia ona do sieci. Warto dodać, że zbyt zmożona praca kolektora może się przegrzewać.

Solarne ogrzewanie wody — alternatywa dla tradycyjnego kolektora 

To jedne z nowoczesnych systemów do produkcji słońca. Jest to zespół dobranych do siebie urządzeń, przekształcających energię z promieniowania słonecznego w energię cieplną lub energię elektryczną. Solary można montować w domach jedno- i wielorodzinnych. Solary można wykorzystywać jako ogrzewacz do ciepłej wody użytkowej. Montaż solarów na ciepłą wodę użytkową waha się w granicach od 1500 do 2500 złotych. Cena ta znacząco może się różnić. Wynika to z faktu istnienia różnych rodzajów montażu. Przykładowo: systemy mocowania dachów spadzistych jest dużo tańszy niż systemy mocowania na dachach płaskich. Warto dodać, że na koszt kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego zależy od zapotrzebowania na dany system.

Dla domu jednorodzinnego koszt solaru waha się w granicach 11 tysięcy. Solary pod kolektory dla domostw wielorodzinnych kosztują około 3 tysiące złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.