Kwiaty na skarpie w ogrodzie
Ogród

Jak zaaranżować piękną skarpę w ogrodzie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Skarpa w ogrodzie jest wyzwaniem dla miłośników ogrodnictwa. Często zdarza się, że właściciele, którzy na swojej działce mają tego rodzaju utrudnienie, decydują się na sztuczne wyrównywanie terenu. Zamiast jednak generować niepotrzebne koszty, warto dowiedzieć się, jak można dobrze zaaranżować skarpę i sprawić, by cieszyła nasz wzrok. Dlatego dziś opowiemy o tym, na co warto zwracać uwagę przy aranżacji skarpy. Zaczynajmy!

Łagodna skarpa w ogrodzie da się lubić!

Mimo że pochyłe tereny stanowią wyzwanie dla architektów krajobrazów, to dobrze zaprojektowane ogrody na skarpach są jednymi z piękniejszych i najbardziej urokliwych. Prawdą jest również, że robią one większe wrażenie i sprawiają, że niektóre osoby decydują się budować skarpy na swoim terenie, aby móc cieszyć się ich aranżacją.

Ogród na skarpie sprawia, że przed właścicielem takiej działki otwierają się nieznane wcześniej możliwości aranżacyjne. Tego rodzaju tereny świetnie nadają się do różnego rodzaju instalacji wodnych, niezależnie od tego, czy są to strumienie, wodospady czy oczka wodne. Dzięki skarpom można również sprytnie ukryć wybrane obiekty, np. szopy czy kompostowniki.

Dom na skarpie, czyli jak wzmocnić skarpę?

Każda osoba, która posiada dom na skarpie, musi wiedzieć, że o skarpę należy szczególnie dbać. Jest ona bowiem narażona na dość niebezpieczne zniszczenia – choćby poprzez intensywne opady deszczu. Dlatego też już w chwili projektowania domu należy wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sposobów, które pomogą nam umocnić skarpę. Jednocześnie sprawią, że będzie ona funkcjonalna, a jej wygląd zrobi wrażenie.

Zabezpieczenie skarpy jest konieczne. W przeciwnym razie narażamy się na zniszczenie jej struktury, co może spowodować osunięcie się ziemi. W takim przypadku zniszczy się nie tylko skarpa, ale również tereny wokół niej. Nawet gdy wydaje nam się, że skarpa jest solidna, a jej zabezpieczenie nie jest konieczne, nie wiemy co dzieje się pod ziemią. Kiedy już występujące procesy zaczynają być widoczne, może być już za późno na naszą reakcję.

Sposób na skarpę – wzmocnienie i zabezpieczenie

Wiele osób zadaje więc sobie pytanie: jak wzmocnić skarpę? Eksperci twierdzą, że o ile to możliwe, najlepiej zrobić to metodami naturalnymi, czyli takimi, które będą zapobiegać erozji. Do tych rozwiązań należy choćby budowanie tarasów w ogrodzie. Niewiele osób wie, że poza funkcjonalnością, mają one za zadanie podtrzymywać skarpę i dbać, by była ona stablina. O tarasach w ogrodzie przeczytacie poniżej w naszym artykule.

Wielu architektów wnętrz decyduje się również na stworzenie zabudowy biologicznej, która polega na starannym przygotowaniu podłoża. Na skarpie pojawiają się wtedy rośliny, które zapobiegają jej niszczeniu. Warto przy tym dodać, że kluczowa jest tu pielęgnacja już od wczesnych etapów rozwoju. Korzenie powinny dobrze rozwinąć się w glebie, by spełniały one swoją podstawową rolę. O tym, jakie rośliny świetnie sprawdzą się rosnąc na skarpie, przeczytacie poniżej.

Należy wiedzieć, że spływająca po skarpie woda będzie spłukiwała materię organiczną oraz składniki odżywcze. Rośliny zatrzymają ten proces i sprawią, że gleba wciąż będzie odżywiona i zdrowa. Nie będzie się ona również tak szybko przesuszała, a jej podstawa będzie bardziej uwilgotniona.

Zabezpieczenie i wzmocnienie skarpy może być również wykonane za pomocą narzutu kamiennego, pospółki lub żwiru. Świetnie nadadzą się także różnego rodzaju palościanki, kolumny i palisady. Należy przy tym pamiętać by zadbać o ich wodoprzepuszczalność oraz trwałość. Chodzi o to, aby po pierwszym większym deszczu nie trzeba było wymieniać ich na nowe.

Idealnym i bardzo popularnym rozwiązaniem są również murki oporowe, które dodatkowo świetnie sprawdzają się jako element ogrodu.

Woda wypływająca z ogrodowej skarpy
Źródło: pexels.com

Rośliny na łagodną skarpę w ogrodzie

W przypadku niskiej skarpy warto zaopatrzyć się w mniejsze byliny. Polecane są tu szczególnie astry bylinowe, słonecznice, żurawki oraz nachyłki. Do umocnienia łagodnej skarpy można również wykorzystać rośliny okrywowe oraz płożące. Świetnie sprawdzą się na przykład dąbrówka rozłogowa czy tojeść rozesłana. Warto również dodać niewielkie murki z kamienia, które poprawią wizualnie nasz kwietnik. Niezależnie od wyboru roślin, należy pamiętać by kierować się wielkością skarpy oraz stopniem jej nasłonecznienia.

W przypadku roślin, które będą zasadzone na skarpach, trzeba zwracać uwagę na to, by nie były one zbyt wymagające. Często ukształtowanie terenu uniemożliwia ich właściwą pielęgnację. W momencie, kiedy zaczną się one rozrastać, możemy nie dostać się do niektórych.

Popularne rośliny na skarpę

Oto popularniejsze rośliny, które sadzone są na łagodnych skarpach w ogrodzie:

  • dąbrówka rozłogowa,
  • smagliczka skalna,
  • bodziszek czerwony,
  • barwinek pospolity,
  • berberys,
  • karmin ościsty,
  • serduszka.

Krzewy, rośliny trawiaste, okrywowe oraz skalne idealnie się tu nadadzą. Będą cieszyły wzrok nie tylko właścicieli, ale również osób oglądających nasz ogród.

W przypadku murków warto również zadbać by w ich szczelinach pojawiły się jakieś rośliny. Takie miejsca szczególnie upodobają sobie: tymianek, floks pełzający czy rzeżucha.

Nawadnianie łagodnej skarpy

Już przy wyborze roślin należy zwrócić uwagę na odpowiedni system ich nawadniania. Doświadczeni ogrodnicy przyznają, że podlewanie takich terenów za pomocą przenośnych spryskiwaczy oraz za pomocą węża, będzie mało efektywne. Dodatkowo może również spowodować erozję. Dlatego też, aby uniknąć spływu powierzchniowego, musimy zadbać o odpowiedni system nawadniania.

Jak wspominaliśmy wyżej, rośliny, które rosną na skarpach powinny być niewymagające, z uwagi na to, że dostęp do nich jest utrudniony. I o ile w kwestiach pielęgnacji możemy o to zadbać, tak w przypadku zapewnienia im wody – wszystkie będą miały porównywalne potrzeby. Na rynku jest kilkadziesiąt rozwiązań – na każdą kieszeń. Dzięki temu można stworzyć system, który będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom właściciela terenu.

Bardzo popularną metodą są mikrozraszacze. Montuje się je na specjalnym uchwycie wbijanym w ziemię lub bezpośrednio w rurze. Urządzenia te wyrzucają z siebie drobne krople wody, które sięgają bardzo daleko. Wydajność zraszaczy jest na bardzo wysokim poziomie.

Wykorzystać można również specjalne linie kroplujące. Instaluje się je pod ziemią. To właśnie te urządzenia pozwalają na niezwykle precyzyjne podawania wody. Ich ogromną zaletą jest również możliwość dawkowania nawozów – bezpośrednio do korzeni rośliny. Dzięki temu, że emitery zainstalowane są pod powierzchnią ziemi, nie ma opcji, by pojawił się spływ powierzchniowy.

Stosować można również zraszacze statyczne, które są najpopularniejszą metodą zraszania roślin rosnących na skarpach. Swoim zasięgiem potrafią one objąć dość sporą powierzchnię – niewielkim kosztem. Niestety, w ich przypadku musimy pamiętać, żeby zwracać uwagę na rośliny, które podatne są na zbyt częste podlewanie.

Niezależnie od wybranej metody nawadniania, należy wiedzieć, że zdolności gleby do przyjmowania opadów detereminowane są przez rodzaj oraz nachylenie terenu. Warto opracować dokładny harmonogram nawodnień, który pozwoli na efektywne zużywanie wody. Gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z roślinami na skarpach i zostały one niedawno posadzone, należy szczególnie uważać. W tej sytuacji teren jest bardzo wrażliwy i łatwo go zniszczyć. Kwestie nawodnienia skarpy są bardzo ważne, a nieodpowiednia metoda może skutkować jej zniszczeniem. Dlatego też warto poprosić o pomoc ekspertów, którzy zajmą się tą inwestycją.

Tarasy w ogrodzie, czyli jak stworzyć świetne miejsce do wypoczynku na skarpie

Właściciele domów, które powstały obok lub na samej skarpie, często marzą o tarasie, który przylegać będzie do wysokiego parteru. W tym przypadku rację bytu tracą zasady obowiązujące przy tradycyjnych budowach. Pojawiają się nowe – często nieco bardziej skomplikowane.

Projekt takiego tarasu musi świetnie komponować się z resztą ogrodu i samym nachyleniem skarpy. Tarasy w ogrodzie mogą powstawać z wielu materiałów, ale najczęściej wybierane jest impregnowane drewno. Jest ono stosunkowo tanie, a przy tym świetnie komponuje się z naturą. Przy jego zastosowaniu należy jednak pamiętać, aby odpowiednio je konserwować. Dzięki temu przetrwa wiele długich lat. Polecane są również cegły, bloki betonowe, skały, a w przypadku warzywniaków – drewno cedrowe. To ostatnie pomoże ograniczyć wchłanianie chemikaliów do gleby.

Łagodna skarpa – budujemy taras

Wybudowanie dobrze wyglądającego i bezpiecznego tarasu na skarpie wymaga pracy i wiedzy. Jeżeli więc nie jesteśmy przekonani czy damy radę podjąć się tego wyzwania, należy zatrudnić fachowców, którzy na co dzień zajmują się architekturą krajobrazu oraz stolarstwem (w przypadku tarasu drewnianego).

Szczególnie ważny jest projekt. Nie należy na nim oszczędzać, ponieważ nieodpowiednie wybudowanie tarasu może skutkować osunięciem się całej skarpy oraz narażeniem bezpieczeństwa swojego oraz innych osób na nim przebywających. Jeżeli jednak decydujemy się samodzielnie stworzyć taras, ważne jest, by określić wysokość i nachylenie skarpy, na której będziemy pracować.

Może zdarzyć się, że taras ma być stworzony w zagłębieniu. Daje to możliwość zapewnienia większej prywatności. Z kolei odpowiednio dobrana roślinność wokół sprawi, że zyskamy bardzo intymne, tajemnicze miejsce. Nawet kiedy działka położona jest w ruchliwej okolicy – „na widoku”.

Zabezpieczenie skarpy dużej i małej architektury

Zależnie od wybranego sposobu zbudowania tarasu, należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie skarpy. W przypadku zagłębienia sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ teren będzie z nami współpracować i będzie on dociskał kostkę do siebie. W przypadku tarasu na skarpie najpierw należy solidnie ją zabezpieczyć. Aby zrozumieć, co powinniśmy zrobić, musimy wprowadzić pojęcie kąta tarcia wewnętrznego.

Jeżeli owy kąt wynosi od 30 do 35 stopni, to geotechnicy uznają skarpę za stosunkową stabilną i taką, która nie wymaga żadnych ingerencji. Jeżeli natomiast kąt ma więcej, należy pomyśleć o geowłóknach, nasadzeniach lub matach gabionowych. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które sprawią, że skarpa będzie wyglądać naprawdę dobrze. Wszystko zależy od fantazji właściciela lub projektanta. Materiały mogą przyjmować różne kolory i kształty i bez problemu można dobrać to, co nas interesuje i się nam podoba.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastosowania murów oporowych. W przypadku niższych konstrukcji (do 60 centymetrów), można wykorzystywać popularne palisady. Jeżeli natomiast planujemy wyższy mur, to najpierw należy udać się do architekta i wykonać specjalny projekt. W przeciwnym razie w najgorszym przypadku może spotkać nas katastrofa budowlana lub osunięcie się skarpy oraz tarasu. Pamiętajmy więc, że im bardziej stroma skarpa, tym działają na całą konstrukcję działają silniejsze siły oporowe.

Ogród na skarpie – podstawowe zasady

Na sam koniec powtórzmy najważniejsze zasady,o których warto pamiętać w momencie, gdy zdecydujemy się zagospodarować skarpę w naszym ogrodzie.

Dopóki nie będziemy gotowi do prac i nie będziemy mieli pomysłu oraz zakupionych materiałów, nie wolno wycinać krzewów, kwiatów oraz innych roślin, które rosną na skarpie. Mogą one podtrzymywać glebę – dzięki czemu skarpa się nie osuwa. Jeszcze przed zmianą krajobrazu trzeba zastanowić się nad roślinami, które zostaną na niej posadzone. W tym celu wziąć pod uwagę należy nasłonecznienie, zacienienie oraz wilgocią. Pamiętajmy, że wszystkie wprowadzane przez nas zmiany w jakimś stopniu wpłyną na drenaż.

Jeżeli chcemy spowolnić spływ wody deszczowej, możemy wykorzystać kamienie oraz głazy, które posiadamy na działce. Warto jednak skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam uniknąć niebezpiecznego osuwania się skarpy oraz zadba o jej dobre nawodnienie.

Ogrodnicy radzą, by rośliny, które nie lubią zbyt dużo wody zasadzić na górze zbocza, a te, które preferują wilgoć umieścić u dołu. W internecie dostępnych jest sporo projektów, które pomogą umiejscowić konkretne gatunki kwiatów oraz bylin. Będą one stabilizować skarpę i dbać, by opady deszczu jej nie podmywały.

Skarpa to wartość, a nie problem!

Niezależnie od tego, co powstanie na naszej skarpie, może być ona naprawdę piękna i użyteczna. Osoby, które nie mają pomysłu na zaaranżowanie skarpy często równają ją z ziemią. Nie chcą dokładać sobie pracy oraz kosztów przy pracach z nią związanych. Coraz częściej jednak pojawiają się klienci, którzy proszą o stworzenie sztucznego wzniesienia, ponieważ doceniają jego piękno oraz możliwości. Dzięki odpowiedniej aranżacji skarpy będziemy mogli cieszyć się naprawdę wyjątkowym terenem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.