Nowoczesne i umeblowane mieszkanie do wynajęcia
Dom

Jak legalnie najmować mieszkanie?

Wiele osób zastanawia się, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie dla nich legalny wynajem mieszkania, czy usługa wykonywana poza oficjalnym systemem. Wśród powodów, dla których inwestorzy unikają zgłaszania najmu organom państwowym, często wymienia się wysokie podatki oraz liczne formalności. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego legalny wynajem jest dla Ciebie najkorzystniejszą opcją oraz podpowiadamy, jak wynajmować mieszkanie w sposób zgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami, jednocześnie nie tracąc czasu ani cierpliwości na bieganie po urzędach i kontakty z fiskusem.

Legalny wynajem mieszkania – o tym trzeba pamiętać!

Chcąc uniknąć ewentualnych problemów z „trudnymi” najemcami, warto odpowiednio zabezpieczyć umowę najmu. Nie zaszkodzi skonsultować jej z prawnikiem lub ze specjalistami, których domeną jest obsługa najmu mieszkania w Warszawie lub dowolnym, innym mieście. Szczególną uwagę warto zwracać na takie aspekty jak:

  • weryfikacja tożsamości oraz sytuacji materialnej najemcy pod kątem wypłacalności,
  • ustalenie odpowiedniej długości okresu wypowiedzenia,
  • zawarcie w umowie zapisów dotyczących odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w trakcie użytkowania mieszkania, zakłócanie ciszy nocnej czy niepłacenie czynszu.

Czy trzeba prowadzić działalność gospodarczą, by móc legalnie najmować mieszkanie?

Wiele osób zastanawia się, czy chcąc legalnie wynajmować lokal mieszkalny, konieczna jest rejestracja działalności gospodarczej. Nie trzeba być przedsiębiorcą, aby uzyskiwać i opodatkować dochody z najmu. W przypadku ich rozliczania na zasadach ogólnych nie ma nawet obowiązku zgłaszania wyboru tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego – trzeba jedynie regularnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy.

Podatnicy rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą natomiast zgłosić fiskusowi, że wybierają właśnie taką formę rozliczeń. W obu przypadkach dochód z najmu należy wykazać w zeznaniu podatkowym (PIT-36 na zasadach ogólnych lub PIT-28 na ryczałcie).

Zalegalizowanie przychodów z najmu zwiększy zdolność kredytową

Zastanawiając się, czy legalny wynajem na pewno będzie korzystną opcją, warto wziąć pod uwagę fakt, że najem lokalu traktowany jest jak kolejne, stałe źródło dochodu, co przekłada się na zwiększenie zdolności kredytowej. Jeśli zamierzasz ubiegać się o finansowanie w banku, zalegalizowane wpływy z wynajmu będą więc Twoim atutem.

Jakie są konsekwencje nielegalnego wynajmowania mieszkania?

Oprócz problemów wynikających z unikania opodatkowania (wystarczy, że „życzliwy” sąsiad złoży donos do urzędu skarbowego), nieusankcjonowany wynajem często oznacza problem z wyegzekwowaniem swoich praw od nieuczciwych lub kłopotliwych lokatorów. Warto więc zastanowić się, czy na pewno warto ryzykować status przestępcy skarbowego w połączeniu ze zszarganą opinią wśród sąsiadów, dla nieco wyższego, niepodatkowego przychodu.

Obawiasz się formalności? Obsługa najmu mieszkania w Warszawie jest dla Ciebie!

Osoby, które obawiają się, że konsultowanie umów z prawnikiem, weryfikacja najemców czy rozliczanie podatku od dochodów z wynajmu przerasta ich możliwości, mogą skorzystać ze wsparcia. Niezwykle popularna usługa, jaką w ostatnich latach stała się obsługa najmu mieszkania w Warszawie, Krakowie czy innych miastach, to sposób na legalny wynajem bez formalności. Szerokie spektrum korzyści powoduje, że coraz większa liczba inwestorów powierza sprawy związane z zarządzaniem wynajmem wyspecjalizowanym podmiotom, oszczędzając czas i pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.