Ryby w oczku wodnym
Ogród

Jak ekologicznie oczyścić wodę w oczku wodnym?

Oczko wodne w ogrodzie to jedno z najważniejszy elementów dekoracyjnych. Odpowiednio skomponowana roślinność, elementy dekoracyjne oraz żyjące w nim ryby sprawiają, że ten efektowny element zieleni może zachwycać o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać, że jest to także wrażliwy ekosystem, w którym równowaga może zostać bardzo łatwo zachwiana. Jak odpowiednio zadbać o oczko wodne, aby stale zachwycało nas swoim pięknem oraz czystą, przejrzystą wodą?

Preparaty do oczka wodnego

W przeciwieństwie do basenów, w oczku wodnym nie można używać preparatów chemicznych. Wpływają one niekorzystnie na rozwój roślin w nim kwitnących, ale też dla zwierząt które go zamieszkują, takich jak ryby, żaby czy ważki.

Wybierzmy ekologiczne rozwiązania

Przyczynimy się bardziej do ochrony środowiska stawiając na różnorodne ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest odpowiedni dobór roślin. Dobrym wyborem są sity, które mają zdolności oczyszczania wody z nadmiaru substancji organicznych. Jednak nie zawsze dadzą sobie z tym radę. Dlatego chcąc oczyścić oczko wodne w sposób ekologiczny warto sięgnąć po dodatkowe produkty oczyszczające oczko wodne.

Naturalne produkty do ekologicznego oczyszczania wody w oczku wodnym

Aby zadbać o przejrzystość wody i ograniczyć namnażanie się glonów należy oczyścić wodę ze związków azotu, który jest głównym pierwiastkiem warunkującym rozwój zielonej roślinności. W oczyszczania wody idealnie sprawdza się zeolit. Jest to naturalny minerał w formie kamieni, który wysypany na dnie oczka wodnego chroni wodę przed zarastaniem glonami. Co więcej, może on być zastosowany również w filtrze oraz na kaskadzie.

Zalety zeolitu

Warto zaznaczyć, że zeolit absorbuje nadmiar substancji rozpuszczonych w wodzie, ale ich nie degraduje całkowicie. Są one nadal dostępne dla roślin rosnących w oczku wodnym, ale ich nadmiar jest usunięty z wody. Zeolit skutecznie hamuje rozwój glonów oraz niweluje przykre zapachy będące skutkiem rozkładu substancji organicznej w oczku wodnym. Zeolit może być wykorzystany z powodzeniem do pokrycia dna oczka wodnego a większe kamienie mogą być również ciekawą dekoracją.

Zanieczyszczone oczko wodne często wydziela nieprzyjemne zapachy. W ten sposób skutecznie zniechęcając do odpoczynku w swoim sąsiedztwie. Za pomocą zeolitu bez trudu usuniemy przyczynę zapachów, jaką zazwyczaj są rozkładające się glony. Oczywiście jeśli dno pokrywa warstwa butwiejących liści, to należy je usunąć. Jest to bardzo dobry nawóz i można go przełożyć na rabaty kwiatowe. Ten zabieg przyśpieszy oczyszczanie wody. Wydajność zeolitu jest również bardzo wysoka. Na jeden metr sześcienny wody wystarczy kilogram materiału. Możemy zeolit zastosować w oczku wodnym na budowę dna, jego wygląd jest równie dekoracyjny jak innych minerałów, a przy okazji spełnia swoją rolę. Natomiast większe kamienie mogą stanowić ozdobę oczka wodnego i jego brzegów. Spełniają one swoją rolę pod warunkiem, że mają styczność z wodą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.