Projekt domu Kanadyjczyk
Budownictwo Dom

Dom Kanadyjczyk – charakterystyka

Budowa domu większości z nas kojarzy się z wysokimi kosztami i bardzo długim oczekiwaniem na postępy w budowie. Często bywa tak, że mijają lata, zanim wprowadzimy się do nowego domu. Problem ten dotyczy przede wszystkim domów wznoszonych tradycyjną metodą murowaną. Wówczas postęp prac ekipy budowlanej jest w głównej mierze uzależniony od warunków pogodowych i wymaga zachowania odpowiednich przerw technicznych.

Dlatego właśnie domy budowane w technologii kanadyjskiej zdobyły popularność w naszym kraju. Stało się tak głównie ze względu na możliwość szybkiego zakończenia budowy. W domach kanadyjskich, które popularnie nazywamy też szkieletowymi, prace mokre, czyli takie jak na przykład betonowanie czy murowanie, wykonuje się tylko na etapie przygotowywania fundamentów pod nasz budynek. Jeżeli do budowy naszego domu zatrudnimy prawdziwych fachowców, to mamy szanse, że cała budowa, łącznie z wykończeniem „pod klucz” zajmie im zaledwie 3 lub 4 miesiące.

Czym konkretnie jest technologia kanadyjska?

Technologia kanadyjska przywędrowała do Polski z Ameryki Północnej, a konkretnie z Kanady i USA. W tych krajach domy kanadyjczyki są już popularne od wielu lat i cieszą się dużym uznaniem. Aktualnie, taki styl budowy jest też dominujący w niektórych regionach Niemiec. Na polskim rynku technologia kanadyjska tak naprawdę dopiero raczkuje. Jednak już zyskuje coraz większe uznanie.

Znaczna część wykonawców stała się specjalistami w tego typu budowie domów. Dzięki temu na rynku w końcu powstaje prawdziwa konkurencja. Domy kanadyjskie są budowane zgodnie z pierwotnymi zasadami. Profesjonalizm pozwala wyeliminować wszelkie błędy. To ważne, aby ich nie popełniać, ponieważ to właśnie one spowodowały już wiele lat temu pojawienie się nieprawdziwych mitów o tego typu domach. W efekcie tego, osoby, które zdecydowały się na takie domy, mają teraz duży problem w przypadku, gdy chcą go sprzedać, na przykład ze względu na przeprowadzkę do innego miasta. Wiele osób jest po prostu uprzedzonych i od razu rezygnuje z kupna domu postawionego w takiej technologii. Należy więc w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości.

Z czego powstaje dom Kanadyjczyk?

Domy kanadyjskie powstają z drewna drzew iglastych, które to zostało poddane zaawansowanej obróbce technologicznej. Na plac budowy dostarcza się je w formie gotowych modułów, czyli po prostu ścian, stopu i dachu, które wystarczy złożyć. Stąd wzięło się powiedzenie, że są to domy z paczki. Prace nad budową takiego domu obejmują odpowiednie elementy w fundamentach i następnie wzniesienie szkieletu domu.

Ocieplenie

W kolejnym etapie następuje oczywiście docieplenie domu materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej wykonuje się to wełną. Kolejno następuje obicie płytami OSB, czyli drewnopochodnymi, trójwarstwowymi płytami kompozytowymi i ułożenie foli wiatroizolacyjnej i paroizolacyjnej.

Ostatnim etapem jest oczywiście tynkowanie całej wzniesionej konstrukcji. Natomiast instalacje w tego typu budynku rozprowadza się wewnątrz ścian. Ściany od wewnętrznej strony wykańczane się płytami gipsowo-kartonowymi. Domy kanadyjskie buduje się według dowolnych projektów i wykonuje też w dowolny sposób. W tej kwestii wygląda to tak samo, jak przy budowie domu murowanego.

Dom kanadyjski – zalety

Dom Kanadyjczyk
Źródło: Freepik.com

Jedną z największych zalet domów kanadyjskich jest bardzo krótki czas budowy. Wynika on między innymi z braku prac mokrych. Uniknięcie przerw technologicznych zdecydowanie przyśpiesza budowę. Ponadto, pozwala to na rozpoczęcie budowy „kanadyjczyka” o dowolnej porze roku i bez względu na panującą pogodę. Oczywiście wybudowany w taki sposób dom jest całoroczny. Ma to wpływ na jego wysokie parametry termoizolacyjne.

Większość zawartości ścian to materiał izolacyjny. Przekłada się to na poczynienie dużych oszczędności podczas późniejszej eksploatacji. Dzieje się tak dzięki niższym kosztom ogrzewania. Dzięki wyjątkowym właściwościom termicznym domów szkieletowych tę technologię budowy z powodzeniem stosuje się w zimniejszych regionach świata.

Ponadto, to nie wszystkie zalety domów budowanych w technologii kanadyjskiej.

Oto pozostałe pozytywne aspekty dotyczące kanadyjczyków

  • Niższy koszt budowy – zbudowanie takiego szkieletowego domu drewnianego jest o wiele tańsze od budowy domu tradycyjnego. Ciężko oszacować to dokładnie, ale porównując domy o takim samym metrażu budowane w tradycyjny sposób, to będzie to średnio o 25-30% mniej kosztów. Dlatego inwestorzy często decydują się na takie metody. Niższy koszt budowy w połączeniu z bardzo krótkim czasem realizacji, daje bardzo pożądany efekt. Dzięki temu inwestor może szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze.
  • Łatwość dokonywania modernizacji. Dom kanadyjski będzie można w bardzo prosty i mało inwazyjny sposób rozbudować, zmodernizować lub wyposażyć w zupełnie nowe instalacje. Taka możliwość niejednokrotnie bywa bardzo przydatna po latach mieszkania w danym budynku.
  • Trwałość – wykonawcy zajmujący się budową domów w stylu kanadyjskim dają na nie długą gwarancję, która wynosi przeważnie od kilkunastu na nawet kilkudziesięciu lat
  • Energooszczędność – technologia kanadyjska jest najbardziej popularna wśród osób, które cenią sobie rozwiązania energooszczędne i pasywne. Dzieje się tak, ponieważ jednym z głównych materiałów budowlanych w technologii kanadyjskiej jest termoizolacja. W zimie wnętrze bardzo  szybko się nagrzewa, natomiast latem panuje w takim domu przyjemny chłód,
  • Mała grubość ścian – dzięki temu nasz dom kanadyjski będzie miał większą powierzchnię użytkową w stosunku do budynku tradycyjnego. Przykładowo, dla domu 100 mróżnica wynosić będzie około 10 m2. Pamiętajmy, że taka powierzchnia to może być nawet metraż dodatkowego pokoju. To oczywiste, że każdy woli mieć większą powierzchnię mieszkaniową.

Dom kanadyjski – wady

Czy domy kanadyjski mają jakieś wady? Jest wielu przeciwników budowy domów w stylu kanadyjskim. Przeważnie teorie na temat łatwopalności drewnianej konstrukcji, słabej izolacji akustycznej i niewielkiej odporności na silny wiatr wynikają z niewiedzy. Legendy głoszą też, że w kanadyjczykach skrzypi strop. Owszem, wszystkie te rzeczy mogą się spełnić, jeśli budowę naszego domu powierzymy nieodpowiednim osobom.

Mała bezwładność cieplna

Domy kanadyjskie mają tak zwaną „małą bezwładność cieplną”. Właśnie dlatego szybko ulegają wychłodzeniu. Działa to jednak w drugą stronę. Można je też właśnie dzięki temu bardzo łatwo nagrzać. Jest to szczególnie istotne dla powszechnie stosowanej w Kanadzie instalacji ogrzewania powietrznego. W Polsce taka metoda ogrzewania nie jest zbyt popularna i właśnie dlatego też domy o takiej konstrukcji budowlanej nie są popularne, a ich sposób ogrzewania uważany jest za wadę, a nie za zaletę. Co ciekawe, domy budowane w stylu kanadyjskim różnią się też możliwością zaprojektowania dużych pomieszczeń. Dzieje się tak, ponieważ wykonuje się w nich stropy z belkami drewnianymi. Mają one stosunkowo małą rozpiętość. Właśnie dlatego wymiary pomieszczeń bywają ograniczone. W celu powiększenia konieczne jest zastosowanie specjalnych dźwigarów stropowych albo dodatkowych podciągów.

Ponadto, kolejną kwestią uważaną za wadę w tej technologii budowania domów jest fakt, że drewno jako materiał do budowy konstrukcji całych domów, nie jest w Polsce popularne. Kojarzy nam się co najwyżej z góralskimi domkami dla turystów. Drewno nie cieszy się wśród Polaków zbyt dużym zaufaniem. Inaczej jest w Kanadzie, USA czy też Skandynawii. Tam domy jednorodzinne buduje się głównie z drewna i nikogo to nie dziwi.

Jak znaleźć fachowca, który buduje w systemie kanadyjskim?

Z powyższych powodów wynika też kolejna kwestia. W Polsce nie jest łatwo o specjalistę, który byłby dobry w budowaniu domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Jest to konstrukcja trudna technicznie. Potrzeba więc doświadczenia i precyzji, aby zbudować w ten sposób porządny dom. Kanadyjczyk wymaga wyjątkowo dużej dokładności oraz kultury technicznej. Ponadto, potrzebna jest szczegółowa znajomość rygorów techniczno-montażowych. Wszystko to tworzy ogromną barierę dla rozpowszechniania tej technologii w Polsce. Dochodzi do tego też brak jedności wymiarowej.

Problem wynikający z materiałów

Materiały, które są stosowane do budowy domów kanadyjskich ze względu na to, że są mało popularne, mają u nas różne wymiary. Tworzy to spory problem. Bowiem budowa domu w stylu kanadyjskim wiąże się przecież z systemowym rozstawem słupów, belek stropowych oraz krokwi dachowych. Brak jednolitych wymiarów belek tym samym bardzo utrudnia budowę i zdecydowanie zwiększa jej koszty. Problem dotyczy płyt izolacji cieplnej, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt gipsowo-włóknowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.