Osoby na budowie zbieraja odpady budowlane
Budownictwo

Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Artykuł sponsorowany.

Próba pozbycia się gruzu budowlanego w sposób nielegalny wiąże się z ryzykiem poważnych konsekwencji finansowych. Problem ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, dlatego warto zapoznać się z zakresem tej szczególnej kategorii odpadów oraz poznać sposoby na ich efektywny i bezproblemowy wywóz. Właśnie o tym dowiesz się poniżej.

Odpady budowlane w świetle polskich przepisów

Najlepszą odpowiedzią na postawione w tytule niniejszego wpisu pytanie jest Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji odpadów, pozostałości po remontach Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wydane 24 grudnia roku 1997. Zgodnie z treścią niniejszych przepisów, do wspomnianej kategorii zalicza się przede wszystkim gruz:

  • czysty – w postaci odpadów betonowych oraz ceglanych, a także ziemi i kamieni pochodzących z terenów budów, remontów czy rozmaitych rozbiórek,
  • zmieszany – obejmujący oprócz odpadów charakterystycznych dla gruzu czystego również różne elementy wyposażenia oraz odpady powstałe z materiałów ceramicznych,
  • zanieczyszczony – czyli gruz, na który składają się rozmaite zmieszane ze sobą odpady pochodzące z obszarów rozbiórek, remontu czy budowy.

Klasyfikacja bazująca na wyszczególnionym wcześniej Rozporządzeniu zalicza do pozostałości po pracach remontowych oraz budowlanych również szereg innych odpadów w postaci m.in.:

  • drewna pochodzącego z drzwi lub futryn,
  • szkła, z którego zbudowane były szyby,
  • stali, aluminium, żelaza, cynku, mosiądzu, cyny, miedzi, ołowiu, brązu oraz rozmaitych mieszanin metalowych,
  • tworzyw sztucznych i materiałów izolacyjnych, takich jak papy, folie budowlane oraz fragmenty styropianu lub wełny mineralnej,
  • wspomnianych już elementów wyposażenia i odpadów z materiałów ceramicznych – np.: panele, okleina, tapeta ścienna czy wiadro po mieszaniu farby.

Profesjonalny wywóz odpadów budowlanych. Poznań, Warszawa, Kraków i inne regiony Polski

Skoro wyjaśniliśmy już, co zalicza się do stosunkowo szerokiej kategorii odpadów budowlanych, warto przedstawić kilka możliwości na to, w jaki sposób efektywnie przeprowadzić wywóz gruzu. Poznań czy inne duże polskie miasta, oferują w tym zakresie tzw. PSZOK-i, tj. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wspomniane rozwiązanie nie jest jednak optymalne przede wszystkim z dwóch powodów.

Po pierwsze sposób świadczenia usług przez te podmioty podlega licznym ograniczeniom wynikającym z miejscowego prawa formułowanego przez radę gminy. Po drugie natomiast, nawet w przypadku, gdy określony PSZOK będzie w stanie przyjąć całość wytworzonych przez nas odpadów budowlanych, ich transport będziemy zmuszeni przeprowadzić samodzielnie. Przy relatywnie małej ilości gruzu, czynność tę być może uda się wykonać stosunkowo łatwo, ale stojąc przed koniecznością pozbycia się zanieczyszczeń powstałych na skutek generalnego remontu, rozbiórki czy dużej inwestycji budowlanej, cała procedura stanie się bardzo problematyczna.

Jeżeli zatem interesuje Cię profesjonalny wywóz odpadów budowlanych, Poznań, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, to przykłady wielu miast, w ramach których możesz skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy Śmieci.eu. Od wiele lat z sukcesem obsługuje ona klientów z całego kraju, w każdym przypadku świadcząc na ich rzecz fachowe, terminowe i atrakcyjne cenowo usługi wywozu gruzu budowlanego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.