Aster nowobelgijski
Ogród

Aster nowobelgijski – opis, wymagania, uprawa

Aster nowobelgijski to kwiat kwitnący całą jesień. Dla wielu osób to dość zaskakująca informacja. O tej porze roku większość roślin przekwita i traci liście. To czas powolnego uśpienia natury i jej przygotowania na zimowe mrozy. Wtedy właśnie aster wygląda najpiękniej i będzie ozdobą naszego ogrodu. Istnieje wiele ciekawych odmian tej byliny. Jest ona inaczej nazywana astrem nowobelgijskim wirginijskim. Jeśli jesteś ciekawy, jak dbać o ten piękny kwiat, przeczytaj poniższy artykuł. Przygotowaliśmy w nim garść interesujących informacji, dotyczących pochodzenia rośliny oraz dotyczących jej ciekawostek. Dowiesz się również, jakie warunki są optymalne dla astra nowobelgijskiego. Być może zainspirujesz się i zechcesz mieć ten piękny kwiat na swojej rabacie.

Ogólne informacje — opis

Aster nowobelgijski to roślina, która pochodzi z Ameryki Południowej. Jak już wspomniano wcześniej, kwitnie jesienią od końca sierpnia do listopada. Charakteryzuje się bardzo bogatą kolorystyką. Jego kwiaty, w zależności od odmiany, mogą przybierać kolory: biały, różowy, fioletowy, niebieski, czy czerwony. Ta różnorodność barw sprawia, że prezentują się one niezwykle pięknie. Jest to szczególnie widowiskowe zwłaszcza w porze roku, jaką jest jesień.

Astry te wymagają żyznej gleby próchniczej, wapiennej. Służy im słoneczne stanowisko. Dobrze odnajdują się także w półcienistych miejscach. To bylina, która rozrasta się szybko i silnie. Z tego względu stosowana jest często w parkach.

Astry nowobelgijskie wirginijskie dzielą się na odmiany wysokie i karłowate. W zależności od ich rodzaju rosną na wysokość od 30 cm do nawet 2 metrów! Z tego względu wysokie odmiany, takie jak aster nowobelgijski patricia ballard, lub aster nowobelgijski marie ballard mogą wymagać podparcia. Zalicza się do nich także aster Schneeberg. Przykładem odmiany karłowatej są astry z rodzaju Island.

Astry są roślinami miododajnymi. Jeśli zależy nam na ekologii, warto posadzić je w swoim ogrodzie. Wspieramy w ten sposób populację pszczół.

Omawiana bylina jest piękną ozdobą każdego parku i ogrodu. Zaskakujące jest to, że roślina sprawiająca tak duże wrażenie kosztuje niewiele. W zależności od odmiany możemy ją kupić za cenę od kilku złotych za sadzonkę.

Aster nowobelgijski wirginijski wymagania

Astry są dość wymagające ze względu na ziemię. Musi być ona żyzna i próchnicza. Ziemia musi być stale wilgotna. Nie można dopuścić do jej przesuszenia. Mogłoby to źle wpłynąć na nasze kwiaty, doprowadzając do ich uschnięcia. Te cechy charakterystyczne gleby i dobrze dobrana pielęgnacja, zapewnią naszym astrom najlepsze możliwe warunki do wzrostu.

Skoro już o tym mowa, warto posadzić tę bylinę w słonecznym miejscu. Sprawi ono, że roślina osiągnie maksimum swojego wzrostu. Dość dobrze poradzi sobie także w półcienistym stanowisku.

Astry należy systematycznie nawozić. Szybko pobierają one składniki odżywcze i mineralne z gleby. Gdy ta zostanie ich pozbawiona, kwiaty mogą zacząć przedwcześnie się starzeć. Roślina będzie zamierać, należy więc zwrócić na ten aspekt pielęgnacji szczególną uwagę.

Aster nowobelgijski uprawa

Astry można rozmnażać na dwa główne sposoby. Pierwszy z nich to rozmnażanie przez sadzonki. Pobiera się je od maja do czerwca z młodych pędów.

Inną opcją jest rozmnażanie przez podział. Polega ono na odejmowaniu od głównej rośliny jednorocznych lub maksymalnie dwuletnich rozłogów. Muszą mieć one długość około 20 cm. Należy również zwrócić uwagę, aby pochodziły z zewnętrznej części byliny i posiadały młode korzonki.

Astry nowobelgijskie sadzimy z odstępem około 80-100 cm. Musi być zachowany tak duży odstęp, ponieważ roślina w późniejszym czasie mocno się rozrasta. Z uwagi na to, należy co około 4 lata odmłodzić bylinę i ją przesadzić.

Jak każdy kwiat aster również bywa atakowany przez szkodniki. W trakcie uprawy dobrze jest zwrócić uwagę, czy naszymi rabatami nie interesują ślimaki lub mszyce. W przypadku takiej ewentualności trzeba zastosować odpowiedni oprysk. Jeśli problem nie jest zbyt nasilony, możemy zacząć od sposobów naturalnych. Choroby, które atakują astra to szara pleśń i mączniak prawdziwy.

Wszystkie najbardziej spektakularne odmiany tej rośliny mogą być wykorzystane jako rośliny cięte. Należą do nich odmiany takie jak aster nowobelgijski Royal Ruby, czy aster nowobelgijski Marie Ballard.

Astry nowobelgijskie należy przycinać przy samej ziemi. Można to zrobić w dwóch momentach. Jednym z nich jest czas tuż po przekwitnięciu rośliny. Przygotowujemy w ten sposób roślinę na zimę. Nie musimy też martwić się przygotowaniem jej na nowy sezon. Inną opcją jest przycięcie po sezonie zimowym. Każda opcja jest dobra. Aster nowobelgijski royal ruby, tak jak wszystkie inne odmiany nie wymaga okrywania w zimne miesiące.

Aster nowobelgijski Patricia Ballard

To jedna z odmian astra nowobelgijskiego zaliczana do grupy astrów wysokich. Osiąga wysokość od 0,7 do 1 metra. Patricia Ballard posiada różowe kwiaty. Są one gęste z widocznymi, żółtymi środkami. Liście astra nowobelgijskiego patricia są gładkie w kolorze szarozielonym. W lipcu są gotowe do wysadzenia do doniczek lub rabat.

Aster nowobelgijski Marie Ballard

Inną odmianą tej pięknej rośliny jest aster nowobelgijski Marie Ballard. Podobnie jak opisana wcześniej Patricia Ballard, ta również jest zaliczana do wysokich. Osiąga około 90 cm wysokości pod warunkiem, że kwitnie na słonecznym stanowisku. To zapewnia jej najlepsze warunki do wzrostu. Kolor kwiatów jest zwykle fioletowy, lecz zdarza się odcień wpadający w niebieski. Kwiatostany formują się w kule. Liście astra nowobelgijskiego marie ballard są ząbkowane i ciemnozielone.

Aster nowobelgijski Royal ruby

Kolejny typ omawianego kwiatu nosi nazwę aster nowobelgijski royal ruby. Jest to jednak pierwszy przykład odmiany karłowatej. Osiąga wysokość od 40 do 50 cm. Charakteryzuje się piękną różową barwą, która czasem przybiera odcień karminowy. Takie kolory są kojarzone z rodziną królewską. Z tego właśnie względu omawiana odmiana astra nosi nazwę royal ruby. Kwiaty są gęste z widocznym, żółtym środkiem, jak w przypadku odmiany Patricia Ballard. Tak jak inne astry najlepiej służy mu stanowisko słoneczne.

Aster nowobelgijski Schneeberg

Aster nowobelgijski Schneeberg to następna piękna odmiana byliny, która jest tematem przewodnim tego artykułu. Charakteryzuje się bardzo ciekawą barwą kwiatów. W porównaniu z innymi astrami, których kwiaty są w kolorach różu, fioletu i niebieskiego, ta odmiana jest biała. Schneeberg jest typem wysokim, osiąga od 70 do nawet 120 cm. Warto zaopatrzyć się w podpórkę dla niego.

Aster nowobelgijski Island

Istnieje wiele różnych podtypów astra nowobelgijskiego Island. Znajdziemy opcje takie jak Island Bahamas, Island Barbados, czy Island Samoa. Jak można zauważyć, ich nazwy pochodzą od różnych wysp. W zależności od konkretnego rodzaju kolory astrów to róż lub fiolet. Jest to odmiana karłowata astrów osiągająca niewielkie rozmiary.

Konkurs roślin nowości

Aster nowobelgijski
Źródło: Freepik.com

Jest to akcja organizowana przez Związek Szkółkarzy Polskich. W ramach Konkursu Roślin Nowości można wypromować oraz spopularyzować swoje rośliny. Głównym wymaganiem jest to, aby zgłaszany przez nas kwiat był odmianą całkiem nową. Inną opcją kandydata na Konkurs Roślin Nowości jest roślina, która została wprowadzona do produkcji po minimum 30 latach przerwy. Zgłoszenie się jest bardzo proste. Kartę zgłoszeniową należy wypełnić internetowo. Wymagane jest załączenie przynajmniej 3 zdjęć i opisane rośliny. Głównym założeniem Konkursu Roślin Nowości jest wypromowanie nowych interesujących odmian flory.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.