Kwitnący w ogrodzie aster nowoangielski
Ogród

Aster nowoangielski (Aster novae angliae) – wymagania, uprawa

Aster nowoangielski z łac. aster novae-angliae to bardzo wdzięczna bylina, która zachwyca pięknymi kwiatami. Najczęściej uprawiana jest na rabatach ogrodowych i skalniakach. Nie można jej wykorzystać jako kwiat cięty. Z pewnością przyciągnie pszczoły i motyle do Twojego ogrodu. Aster nowoangielski z wyglądu przypomina stokrotkę.

Aster nowoangielski

Roślina ta jest byliną pochodzącą z Ameryki Północnej. Rośnie na wysokość około 130-180 cm, chociaż nie zawsze. Są też takie astry, które osiągają niższy wzrost. Pędy tego kwiatu są raczej proste i sztywne. Roślina ma gęste liście, nieco szarawe i szorstkie.

Aster nowoangielski jest rośliną wieloletnią.

Odmiany astrów nowoangielskich

Istnieje wiele odmian astrów nowoangielskich. Najczęściej różnią się od siebie kolorem kwiatów oraz wysokością, którą osiągają.

  1. Aster novae-angliae 'purple dome’- bardzo wytrzymała odmiana astrów nowoangielskich. Odróżnia się różowo fioletowymi kwiatami i żółto złotym środkiem. Ponadto maksymalna wysokość, jaką osiąga to 45 cm. Kwitnie od sierpnia do października, kiedy to wysyp jego kwiatów jest ogromny.
  2. Aster nowoangielski 'barr’s pink’- charakterystyczny różowy kolor kwiatów, z żółtawym środkiem. Osiąga 150 cm wzrostu.
  3. Aster dumosus- tak naprawdę to aster krzaczasty. Bylina ta była kiedyś zaliczana do rodziny astrów jako Aster dumosus. Obecnie jego prawidłowa nazwa to Symphyotrichum dumosum. Jednak nie utworzono mu polskiej nazwy i dalej nazywamy go astrem. Ten kwiat ma niebieskie owoce, z żółtym środkiem. Jego wysokość nie przekracza 40 cm.
  4. Aster nowoangielski 'Andenken am Alma Pötschke’- posiada purpurowo różowe kwiaty, ze złotym środkiem. Wysokość, którą osiąga to 100-150 cm.
  5. Aster nowoangielski 'Andenken an Paul Gerbe’- dorasta do 150 cm. Natomiast kwiaty ma amarantowe, z żółtym środkiem.
  6. Aster nowoangielski 'Vibrant Dome’- kwiaty o kolorze jaskrawo różowym, z żółtym środkiem. Nie rośnie wyżej niż pół metra.
  7. Aster nowoangielski 'Mrs. S. T. Wright’- posiada liliowe kwiaty, ze złotym środkiem. Wzrasta do 150 cm.
  8. Aster nowoangielski 'Rosa Sieger’- kwiaty jasnoróżowe, żółty środek. Wzrasta do 1,5 m.
  9. Aster novae-angliae 'Septemberrubin’- dorasta do 160 cm. Kwiaty amarantowe, żółty środek.
  10. Aster nowoangielski 'Herbstschnee’- Jeden z astrów o nietypowych kwiatach, bo są one białe. Środek podobnie jak u innych astrów jest żółty. Ten kwiat najbardziej przypomina stokrotką. Jego wysokość nie przekracza 120 cm.
  11. Aster nowoangielski 'Rudelsburg’- Wzrasta maksymalnie do metra. Podobnie jak chociażby Andenken am Alma Pötschke posiada różowe kwiaty z żółtym środkiem.

Uprawa astrów nowoangielskich

Fioletowy aster nowoangielski
Źródło: Freepik.com

Wymagania

Ze względu na to, że astry nowoangielskie mają odsłoniętą dolną część łodygi, to warto posadzić przed nimi inne kwiaty. Ten sposób ochrania astry przed wysuszeniem. Astry nowoangielskie potrzebują żyznej, wilgotnej i wapiennej gleby, a także słonecznego i ciepłego miejsca.

Kwitnienie

Astry kwiaty wypuszczają na jesień. Najczęściej kwitną na przełomie września i listopada. Po przekwitnięciu astry przycina się nisko nad ziemią. Zdrowe kwiaty nadają się na kompost. Są to jedne z niewielu kwiatów, które rosną tak późną porą roku. Jednak dzięki nim możemy się cieszyć, choć odrobiną kolorów w szare, pochmurne, jesienne dni.

Rozstawa astrów nowoangielskich

Rozstawa roślin mówi o tym, w jakiej odległości w rzędach i między rzędami powinny być one posadzone lub wysiane. W przypadku astrów nowoangielskich mamy do czynienia z wysokimi roślinami więc odległość między nimi powinna być nie mniejsza niż połowa ich wysokości. Najlepiej sadzić je w niewielkich grupach, w odległościach około 60 cm od siebie.

Rozmnażanie astrów nowoangielskich

Astry nowoangielskie rozmnaża się poprzez podział karpy (jest to właściwie, przesadzenie korzenia), a także za pomocą sadzonki. Bardzo często się zdarza, że łodygi astrów trzeba palikować. Oznacza to, że za pomocą odpowiedniego palika, trzeba podeprzeć łodygę. W związku z tym, że kwiaty rosną wysoko, a dolne partie mają odsłonięte, to są bardziej podatne na warunki atmosferyczne. Zaszkodzić im może mocniejszy wiatr, albo bardziej obfity deszcz.

Gdzie wykorzystać astry?

Astry jako kwiaty niezbyt wymagające mogą stanowić ozdobę wielu miejsc. Świetnie się sprawdzają w ogrodach, na rabatach, czy skarpach. Astry można także posadzić w donicach, jednak należy mieć na uwadze rozmiar kwiatów. Jeśli mają stanowić ozdobę balkonu, to trzeba wybrać taką odmianę, aby nie wyrosła na wysokość 1,5 metra. Dobrym wyborem będą, chociażby aster dumosus, albo novae-angliae 'purple dome’, których wysokość nie przekracza 50 cm.
Astry będę pełnić swoją funkcję również na działkach, szczególnie jeśli ma się dużo miejsca, to można zagospodarować je tymi jesiennymi kwiatami. Na działkę odpowiednie będą Andenken am Alma Pötschke’ czy aster nowoangielski 'barr’s pink’. Osiągają one średnią wysokość i pięknie się będą prezentowały.

Choroby astrów

Mączniak prawdziwy – choroba ta atakująca pędy roślin, spowodowana przez grzyby. Najczęściej powoduje biały nalot, podobny do mąki. Astry potrafią same sobie poradzić ze wstępnym etapie mączniaka.

Szara pleśń – choroba wywoływana przez grzyby, atakuje rośliny w okresie wiosenno- jesiennym. Powoduje powstawanie plam na kwiatach, które z biegiem czasu znacznie się powiększają. Nieleczona szara pleśń prowadzi do śmierci rośliny.

Choroby kwiatów należy skonsultować w sklepie ogrodniczym i dobrać odpowiedni środek do jej zwalczania.

Zastosowanie astrów

Astry najlepiej komponują się z innymi bylinami, rosnącymi w tym samym okresie. Dobrze też wyglądają z trawami ozdobnymi.

Dobrym sąsiedztwem dla astrów mogą być na przykład:

  • jeżówka,
  • stróżka,
  • róża,
  • floks,
  • przegorzan,
  • kocanki ogrodowe,
  • rozchodnik,
  • dalie,
  • proso rózgowe,
  • miskant chiński,
  • rozplenica japońska.

Cena sadzonek astrów nowoangielskich

W internecie można znaleźć wiele sadzonek astrów. Ceny jednak są zróżnicowane, w zależności od tego, jaka odmiana jest w danej ofercie. Bardzo często sprzedawane są sadzonki w pojemnikach. Dzięki temu mają rozwinięte systemy korzenne, co znacznie ułatwia przyjęcie się w nowym miejscu.

Astry nowoangielskie to w rzeczywistości kwiaty jesienne. Ich kolory znacznie odbiegają od smutnych jesiennych barw. Nie są zbyt wymagające i nie potrzebują nadmiernego zainteresowania od człowieka. Ponadto dzięki wielu odmianom wybór sadzonek jest o wiele większy.

Aster oznacza wdzięk, miłość i wyrafinowanie. Ze względu na porę, w której rośnie, w Rosji nazywany jest różą jesienną symbolizującą zakończenie lata. W Chinach aster jest rośliną leczniczą i magiczną. Zjedzone płatki astra według wierzeń przywracają harmonię w związku i zbliżają partnerów do siebie.

Natomiast Tatarzy wierzyli, że aster daje wieczne życie i dobrobyt. Często używali go jako symbolu rodowego.

Astry mogą okazać się niezłym pomysłem na prezent, kiedy komuś zabraknie inspiracji. Szczególnie nada się na podarunek, dla osoby, która lubi kwiaty, ale nie bardzo umie się nimi zajmować. Aster wytrzyma prawie każdego hodowcę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.