Agapant
Dom Ogród

Agapant (Agapanthus) – wymagania, sadzenie, uprawa

Agapant, potocznie określany jako afrykańska lilia, jest rośliną długoletnią, która kwitnie latem. Cechą charakterystyczną tej rośliny, są kwiaty w kształcie lejka, usytuowane pośród błyszczących liści. Agapant afrykański jest rośliną z rodziny amarylkowatych, a jego nazw i określeń istnieje wiele. Najczęściej nazywany jest lilią nilową, agapantem afrykańskim lub lilią afrykańską, co nawiązuje do pochodzenia rośliny – rejonów Afryki Południowej. Pozostałe, stosowane nazewnictwo to: baldasznik afrykański, lilia niebieska, a także agapant biały.

Lilia agapant (agapantus afrykański)

Kwiaty te występują w odmianach niebieskich i fioletowych. Jednak dla tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego, dostępne są również odmiany różowe i szare. Lilię Agapantu cechuje subtropikalna budowa, która sprawia, że kwiat ten najlepiej rozwija się w miejscach o wysokim poziomie nasłonecznienia. Wygląd rośliny sprawia, że stanowi ona idealny dodatek, uzupełniający wystrój ogrodu, tarasu lub werandy.

Rośliny te rozwijają się w tak wielu miejscach, że ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób należy prawidłowo je sadzić i z powodzeniem uprawiać. Wówczas każdy będzie mógł cieszyć się całym ich pięknem.

Lilia Agapant — specyfikacja rośliny

  • Nazwa zwyczajowa: Afrykańska Lilia, Afrykańska Lilia Niebieska, Lilia Nilu;
  • Nazwa naukowa: Agapanthus Africanus;
  • Wysokość: 50-150 cm;
  • Wymagany poziom nasłonecznienia: wysoki;
  • Temperatura: większość tych roślin jest odporna na temperatury do -10°C;
  • Gleba: rośnie na żyznej, dobrze przepuszczalnej wilgoć, glebie;
  • Szkodniki: rośliny odporne na większość chorób i szkodników;
  • Poziom trudności w pielęgnacji: łatwy;

Lilia Agapant — wymagania

Ze względu na piękne, duże kwiaty, agapant afrykański niebieski doskonale ożywi i urozmaici wygląd ogrodu czy tarasu. Agapant afrykański to również świetny kwiat na balkon. Niestety, polskie uwarunkowania klimatyczne nie pozwalają tej ciepłolubnej roślinie na przezimowanie w gruncie. Agapant nie jest rośliną, która może zimować na zewnątrz. Gdy temperatura spadnie do 10 stopni Celsjusza, traci swoją odporność i łatwo może zamarznąć.

Najlepszymi warunkami dla lilii agapant są stanowiska ciepłe i słoneczne. Jeśli roślina będzie przebywać z miejscu o nieco niższym nasłonecznieniu (w półcieniu), wytworzy mniejsze kwiatostany.

Sadzenie agapantu – mój piękny ogród

Kiedy zdecydujesz się zasadzić tę roślinę w swoim ogrodzie, będziesz potrzebować bardzo dobrej jakości gleby mieszanej z odrobiną kompostu i piasku ogrodniczego, które zapewnią jej lepszy drenaż. Sprawi to, że kwiaty agapantu zakwitną bardziej efektywnie, a cała roślina będzie wygladała na bardziej odżywioną. Jest to bardzo korzystny zabieg, przede wszystkim dla osób, chcących posadzić agapant afrykański w doniczce, gdzie jego możliwości do rozrostu automatycznie stają się mniejsze. Lilia agapantu to roślina, która wymaga odpowiedniego traktowania. Stąd też przez pierwsze kilka lat, kiedy te rośliny będą jedynie częściowo ukorzenione w doniczkach, będą potrzebować tej suchej mieszanki, aby odtworzyć to samo podłoże, w którym powstały.

Typ gleby

Pielęgnacja agapantu w ogrodzie, jest równie wymagająca. Rośliny te w tym środowisku, potrzebują dobrego drenażu. Dla efektywnego rozrostu, niezbędnym im jest wysoce żyzna gleba, potrafiąca utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Istnieje kilka odmian agapantu afrykańskiego, które mogą rosnąć w glebie, która nie jest odpowiednio dobrze przepuszczalna. O ile podczas sadzenia dodasz żwirek, który sprawi, że rośliny przystosują się do umiarkowanego poziomu pH. Jedynym wyjątkiem w tym wypadku jest główna odmiana agapantu afrykańskiego, która potrzebuje kwaśnej gleby. Jeśli zdecydujesz się na jego uprawę w doniczkach, koniecznie użyj kompostu na bazie gliny.

Nasłonecznienie

Pod względem zapotrzebowania na światło, rośliny te potrzebują pełnego światła słonecznego, z 8 do 10 godzinami nasłonecznienia przez całe lato. Istnieje kilka odmian, które są w stanie tolerować kilka sezonów półcieniowych w okresie letnim. Jednak jeśli znajdziesz miejsce, które ma pełne światło słoneczne, użyj go. Zapobiegnie to tendencji kwiatu do słabego kwitnienia, gdy nie rosną one w odpowiednio nasłonecznionym miejscu.

Podlewanie agapantu afrykańskiego

Roślina ta nie wymaga, aby w okresie zimowym dużo ją podlewać. Potrafi ona w odpowiedni sposób zadbać o swój rozrost i utrzymanie odpowiedniego stanu wilgoci o tej porze roku. Jednak w okresie wiosenno-letnim, twoje rośliny ogrodowe będą wymagały częstego podlewania, jeśli naturalne opady nie będą występowały stosunkowo często. Hodując agapanty w doniczkach, będą one wymagały regularnego podlewania, ponieważ ich nieco osłabione korzenie, mogą mieć problem z utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, przez dłuższy okres czasu.

Warto zastosować w okresie wiosennym nawóz azotowy. Rekomenduje się użycie go pod koniec marca i regularne nawożenie gleby co dwa tygodnie, aż do połowy września.

Czy Apagantusy powinny być przycinane?

Jeśli chodzi o przycinanie lub usuwanie uszkodzonych, lub martwych liści, można to robić o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać, że roślina wymaga, aby robić to bezpośrednio u podstawy. Również, tzw. „zielone odmiany” nie powinny być przycinane, z wyjątkiem corocznej pielęgnacji. Jeśli posiadasz liściastą odmianę apagantusa, możesz ją przyciąć do około 10 centymetrów nad ziemią. Zrób to jednak w momencie, kiedy roślina zakończy produkcję kwiatów, czyli najwcześniej na początku jesieni. Jeśli twoja roślina rozrasta się poza dostępną przestrzeń, możesz usunąć duże kępy, które rosną razem co 4 lata, a następnie podzielić je na kilka oddzielnych części i posadzić, jako niezależne rośliny.

Bardzo ważnym jest również podłoże, w jakim zasadzimy agapant, bowiem kwiaty te preferują żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne podłoża.

Uprawa agapantu w doniczkach

Kiedy uprawiasz kwiaty w doniczkach, chcesz mieć pewność, że w glebie, znajdującej się w doniczce, jest odpowiedni drenaż. W niektórych przypadkach może to wymagać wywiercenia dodatkowych otworów w dnie. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym miejscu, rośliny zimozielone, które uprawiasz w doniczkach, są bardziej podatne na zimowe zaleganie wody, więc wymagają dodatkowego drenażu.

Uprawiając agapant w doniczce, możesz umieścić pojedynczą roślinę w doniczce o średnicy około 30 cm, wypełnionej mieszanką kompostu na bazie gliny i żwiru ogrodniczego. To łatwo usprawni  drenaż podłoża. Jeśli posiadasz młodsze rośliny, możesz umieścić trzy z nich w jednej doniczce 50 cm. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny z gatunku Apagantusów wydają się kwitnąć znacznie lepiej, jeśli są one częściowo ukorzenione w doniczkach. Dobrze jest wiec trzymać je w tej samej doniczce przez co najmniej kilka lat, przed przesadzeniem lub podzieleniem i dalszą pielęgnacją. Jeśli zamierzasz trzymać tylko jedną roślinę w pojedynczej doniczce, najlepiej jest zachować jej średnicę nie większą niż 30 cm. Nawet w pełnej dojrzałości, co kilka lat, gdy zauważysz, że nie radzi sobie tak dobrze, możesz bez obaw usunąć ją i przesadzić.

Gleba, której używasz w doniczce, musi być także dobrze przepuszczalna, przy zachowaniu umiarkowanego poziomu pH. Z tego powodu zaleca się stosowanie kompostu, którego większa część typów spełnia ten warunek. Pamiętaj, że przed przesadzeniem rośliny, należy przenieść doniczkę w miejsce, w którym jest co najmniej 8 do 10 godzin światła słonecznego. Kiedy napełnisz duże doniczki kompostem, a następnie agapantem, będą one bardzo ciężkie, więc najlepiej zrób to od razu.

Jeśli uprawiasz tę roślinę w doniczkach, musisz znacznie częściej podlewać ją wiosną i latem. Nie możesz równocześnie pozwolić, aby roślina rosła w stojącej wodzie. W chłodniejszych miesiącach, między listopadem a marcem, nie będziesz musieć go zbyt często podlewać. Należy jednak zadbać o przeniesienie doniczek z rośliną w miejsce wolne od mrozu, takie jak np. nieogrzewana szklarnia. Nie możesz  przenosić agapantusów w ciepłe miejsce na zimę, ponieważ może to ograniczyć jego liczbę kwiatów, podczas kolejnego okresu rozkwitu. Zadbaj o to, aby roślina znajdowała się w miejscu bezpiecznym, wolnym od ostrych wiatrów, śniegu i mrozu.

Problemy z lilią agapant

Zdrowa roślina Agapantusa jest generalnie bezproblemowa w utrzymaniu. Jednak jednym z problemów w chłodniejsze zimy jest uszkodzenie kłącza przez mróz. Nawet najsilniejsze odmiany mogą być na to podatne. W takim przypadku, czubki liści żółkną, co sugeruje podmokłe podłoże. Jeśli liście bledną, może być konieczne dodatkowe użyźnienie gleby nawozem azotowym.

Jeśli chodzi o szkodniki, jednym z problemów, z którymi możesz się zmierzyć, jest przędziorek chmielowiec lub wełnowiec. Oba te problemy można rozwiązać, spryskując  roślinę przez zimę, odpowiednim środkiem owadobójczym lub stosując alternatywę organiczną.

Uprawiając rośliny w doniczkach, możesz zauważyć nowy problem, polegający na deformacji lub odbarwieniu pąków kwiatowych, podczas gdy reszta liści jest zdrowa. Może to wskazywać na larwy pryszczarki żółciowej wewnątrz twoich roślin. Jeśli napotkasz u siebie ten problem, zaleca się zniszczenie chorego kwiatu lub całej rośliny – w zależności od stopnia rozwoju choroby. Pamiętaj, że wszelkie doniczki lub pojemniki, które miały styczność z larwami, należy opróżnić, a korzenie i kłącza odpowiednio oczyścić i przesadzić do różnych doniczek przeniesionych w odrębne miejsca. Pozwoli Ci to uniknąć zimowania larw i kontynuacji problemu w późniejszym czasie. Przestrzega się przed ponownym użyciem doniczki dla zasadzenia agapantu. Można go jednak bez problemu wyczyścić i użyć do sadzenia innych roślin.

Istniejące odmiany apagantu

Fioletowy agapanthus
Źródło: Freepik.com

W ogrodnictwie, znanych jest wiele różnych odmian tej rośliny, z których wszystkie wywodzą się z gatunków pochodzących z Republiki Południowej Afryki. Rośliny liściaste, które oferują barwy od bladej do głęboko niebieskiej, pochodzą z chłodniejszych klimatów Gór Smoczych. Oczywiście wzdłuż Zachodniego Przylądka Południowej Afryki istnieje kilka cieplejszych odmian, które mogą się rozwijać w dość kwaśnych glebach i utrzymywać liście przez całą zimę.

Agapanthus Africanus ma ciemnoniebieskie kolory i występuje w okolicach o wyższym poziomie wilgotności gleby. Z kolei Agapanthus Africanus Walshii rośnie na bardziej suchych i cieplejszych obszarach. Wynika to ze specyfiki klimatu, w jakim zostały pierwotnie ukształtowane.

Obecnie istnieje wiele gatunków apagantusa, które są uprawiane i łatwo dostępne w ogrodach o każdej wielkości. Jeśli szukasz niebieskiej odmiany kwiatów, Midnight Star jest najlepszą opcją dla Ciebie. W przypadku dysponowania mniejszą powierzchnią pod uprawę, idealna jest odmiana karłowata – Lilliput, której wykorzystanie nie zabierze Ci dużo miejsca, a z pewnością nada wyjątkowości Twojemu ogrodowi, balkonowi lub werandzie. Ci, którzy chcą wyhodować białe kwiaty, dobrze zrobią, jeśli wybiorą odmianę Arctic Star.

Dzięki hybrydom – Headbourne, możesz zapewnić swojemu ogrodowi piękne, liliowe barwy, przez całe lato. Inne hybrydy to Brilliant Blue i Midnight Dream, z których każdy charakteryzują ciemnofioletowe kwiaty. Z kolei, odmianę Margaret, cechuje pudrowo-niebieski kolor, podczas gdy odmiana Twister oferuje jednocześnie niebieskie i białe kwiaty.

Oryginalnym jest również odmiana Northern Star, którą charakteryzują niebieskie kwiaty z ciemnofioletowym paskiem pośrodku. Natomiast Hole Park Blue Purple Delight, będą idealnym wyborem, jeśli stawiasz na uprawę Apagantusa w doniczkach.

Podsumowanie

Pielęgnacja roślin z gatunku Apagantusów jest czynnością wymagającą, jednak roślina ta nie sprawia większych problemów, zarówno w pielęgnacji, jak i w utrzymaniu. Kluczowym dla osiągnięcia sukcesu w jej efektywnej hodowli jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz dbałość o stosowanie nawozów, które w sposób odpowiedni zadbają o właściwe użyźnienie gleby.

Apagantusy, jako rośliny typowo subtropikalne, zachęcają swoim wyglądem zewnętrznym. Piękne, estetyczne kwiaty oraz błyszczące liście, kuszą każdego miłośnika nowości w ogrodzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.